Hava Durumu

100 yıllık coşkunun hikayesi

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle Bademli ve Tophane Rotary Kulüplerinin birlikte gerçekleştirdiği eylül ayı toplantısının konuk konuşmacısı arkeolog ve tarihçi Mehmet Dal oldu. Dal, Bursa'nın Osmanlı için önemi, düşman işgalindeki yılları ve kurtuluş döneminde yaşananları anlattığı toplantıya ünlü şarkıcı Coşkun Sabah da katılarak üyelere sürpriz yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 13:11
https://www.kadinveekonomi.com
100 yıllık coşkunun hikayesi

Bademli Rotary Kulübü'nün evsahipliğinde Tophane Rotary Kulübü ile birlikte gerçekleştirdikleri eylül ayı olağan toplantısında Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle arkeolog ve tarihçi Mehmet Dal, Bursa'nın Osmanlı için önemi, düşman işgalinde yaşananları ve kurtuluş döneminde yaşananları anlattı. Bademli ve Tophane Rotary Kulübü üyeleri, eşleri ve çocuklarının da katıldığı Mudanya Ocakbaşı'ndaki toplantıya ünlü şarkıcı Coşkun Sabah da katılarak üyelere sürpriz yaptı. Renkli görüntülerin yaşandığı toplantıda Bademli Rotary Kulübü Başkanı Nilüfer Akçakoca Demir ve Tophane Rotary Kulübü Başkanı Av. Hakan Oğuzhan, Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde böylesi anlamlı bir organizasyona imza atmaktan gurur duyduklarını dile getirdiler.  

MANEVİ BAŞKENT BURSA

Toplantının resmi açılışının ardından söz alan arkeolog, tarihçi ve Adventum Turizm sahibi Mehmet Dal, Bursa'nın Osmanlı için önemi, düşman işgalindeki yılları ve kurtuluş döneminde yaşananları anlattı. 100 yıllık kadim başarının daha uzun yıllar süreceğine gönülden inandığını söyleyen Mehmet Dal, konuşmasına şöyle devam etti; "İşgal ve sonrasında gelen kurtuluşu anlamak için tarihin tozlu sayfalarına yolculuk yapmak gerekiyor. Bursa'yı almak Osmanlı için beylikten devlet olma yolunda giden en önemli mihenk taşıydı. Osmanlı 1299'da Selçuklu'dan bağımsızlığını ilan ederek ayrılmış ve bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkmıştır. Osmanlı, para basmış, Osmanlıca olarak bilinen dilini geliştirmiş ve dünyada ilk sultanlığı uygulayan devlet olmuştur. 600 yıllık hükümdarlık boyunca Osmanlı'ya 3 şehir başkentlik yaptı. Kronolojik olarak Söğüt ve İznik'i saymazsak, 1452'deki fetihden yıkılana kadar devam eden 'Siyasi Başkent' anlamında İstanbul, yine fetihten yıkılışa kadar 'Askeri Başkent' anlamında Edirne, 1326 yılından yıkılana kadar yani 594 yıl boyunca Osmanlıya Başkentlik yapmış ve 'Manevi Başkent' olarak da adlandırılan Bursa. İşte bu nedenle Bursa, Osmanlı'nın kuruluşundan itabaren hep önemli bir şehirdi."

BÜYÜK TAARRUZ 

Barkovizyon eşliğinde sunumunu anlatan Mehmet Dal, Bursa'nın düşman işglindeki yılları ve kurtuluş döneminde yaşananları ise şöyle anlattı; "Osmanlı'nın dağılımasıyla Bursa Yunan işgal kuvvetlerinin himayesine girer. O dönem Yunan Ordusu'nun komutasında ise Yunan Başbakanı Venizelos’un oğlu Sofoklis Venizelos vardır. Sofoklis Venizelos, Bursa'ya adım atar atmaz soluğu aldığı Orhan Gazi, Osman Gazi ve Nilüfer Hatun Türbelerine yaptığı çirkin saldırı dünya basını ile Ankara'da duyulur. Bu olay Ankara meclisinin kara bir çarşaf ile kapanmasına vesile olur. O yıllarda yaşanan zulümler, işkenceler, yağmalamalar ve tecavüzler kurtuluş yolundaki kıvılcımında yükselmesine ve 2 yıl, 2 ay ve 2 gün süren Kurtuluş Savaşı'nın başlamasına neden olur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde 26 Ağustos sabahı başlayan 'Büyük Taaruz' ile düşmanların kimi kaçar kimi ise Ege'nin serin sularına dökülür. Sonrasında gelen 100 yıl boyunca bu kadim şehir Cumhuriyetine nice değerler katacaktır. Cumhuriyetimiz kutlu olsun." 

ROTARY’DEN BARIŞ ÇAĞRISI

Etkinliğe katılan Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Serdar Durusüt de “Bursa’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı kutlu olsun. Toplumları millet yapan önemli günlerden birini yaşıyoruz. Bu yıl Büyük Zaferin ‘de hatırlanması için Afyon Kocatepe'ye 120 Rotaryen ile gece yürüdük. 9 Eylül de ise İzmir'de şenliklere katıldık. Bundan sonra ise İzmir ve Bursa'da Barış konferansı düzenleyeceğiz. En çok ihtiyacımız olan şey Barış içinde yaşamak. Bu organizasyonu yapan ve katılan tüm dostlarıma teşekkür ederim.” dedi.

ÜÇ PROJEYE ANLAMLI BAĞIŞ

Ünlü şarkıcı Coşkun Sabah da Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü nedeniyle Bademli ve Tophane Rotary Kulübü üyelerine böyle anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür etti. Bademli Rotary Kulübü Başkanı Nilüfer Akçakoca Demir, arkeolog ve tarihçi Mehmet Dal'a sunumları nedeniyle teşekkür ederek Atatürk'ün 'Büyük Taarruz' günü çekilmiş fotoğrafını hediye etti. Ardından Bademli Rotary Kulübü Başkanı Nilüfer Akçakoca Demir, 7 öncelikli odak noktalarından üçü olan 'Hastalıkların Önlenmesi Ve Tedavisi', 'Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü' ve 'Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma' konularında yapacakları projelere gelir elde etmek için açık arttırma düzenledi. Renkli görüntüleri yaşandığı açık arttırma sonrası ise Rotary üyeleri Bademli Rotary Kulübü Başkanı Nilüfer Akçakoca Demir ve Tophane Rotary Kulübü Başkanı Av. Hakan Oğuzhan'a teşekkür ettiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.