TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Engelsiz Kütüphane IOS Uygulaması Yayında

BURSA - Gönüllü Hareketi Derneği, Eğitimde Fırsat Eşitliği Programı kapsamında Engelsiz Kütüphane Projesi'ni hayata geçirdi. Proje sayesinde görme engelli bireylerin eğitimde ihtiyaç duyduğu sesli test ve ders kitapları Türkiye'nin dört bir yanındaki gönüllüler tarafından seslendiriliyor. Seslendirilen kitaplar, Google Play ve Apple Store'daki Engelsiz Kütüphane uygulaması indirilerek dinlenebilecek.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2022 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2022 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Engelsiz Kütüphane IOS Uygulaması Yayında

2019 yılında başlayan proje kapsamında seslendirilmiş tüm test ve ders kitapları, Engelsiz Kütüphane IOS ve Android uygulamasından kolaylıkla indirilerek görme engelli bireyler tarafından dinlenebiliyor. Engelsiz Kütüphane, ülkemizdeki 300 bini aşkın görme engelli bireyin eğitim hayatlarında karşılarına çıkan erişilebilir ders içeriklerinin artırılmasına destek olunuyor ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlıyor.

Gönüllü Hareketi Derneği, 58 stüdyo gönüllüsü ve 55 e-gönüllü ile görme engelli bireylerin eğitimlerine destek olmaya devam ediyor. Engelsiz Kütüphane için seslendirme yapan gönüllülerin sayısı ise her geçen gün artıyor.

Engelsiz Kütüphane Nasıl Uygulanıyor?

Seslendirme yapmak isteyen gönüllüler derneğin web sitesi üzerinden başvuru yapıyor. Gönüllüler proje kapsamında önce 2 saatlik seslendirme eğitimi, daha sonra da 2 saatlik uygulama eğitimi alıyor. Eğitimler sonrasında gönüllüler stüdyoya gelerek veya ev ortamlarında belirlenen kitabı seslendirmeye başlıyor. Seslendirmesi yapılan kitapların montajı proje ekibi tarafından yapıldıktan sonra, Engelsiz Kütüphane'nin web sitesine ve IOS ile Android uygulamasına yükleniyor.

Eğitimde Fırsat Eşitliği Programı kapsamında hayata geçirilen Engelsiz Kütüphane Projesi, bireylerin  fiziksel  dezavantajlarından bağımsız bir şekilde eğitim hizmetlerinden eşit oranda yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla yürütülüyor. Görme engelli bireyler, ihtiyaç duydukları kaynak kitapları gönüllülerin seslendirmesi için talep edebiliyor. 

Engelsiz Kütüphane seslendirme gönüllüsü olmak isteyenler derneğin web sitesi üzerinden gönüllü başvuru formunu doldurabiliyor. Gönüllü Hareketi Derneği, aynı zamanda Engelsiz Kütüphane için kurumsal sosyal sorumluluk partnerleri arıyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.