BURSA LÖDER ÇOCUK ÇAĞI KANSERLERİNDE LÖSEMİYE DİKKAT ÇEKİYOR

27 yıldır Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümlerini destekleyen, hastalara ve ailelerine maddi, manevi ve sosyal destek sağlamak, daha iyi koşullarda tedavi olabilmeleri için projeler üretmek ve toplumu çocukluk çağı kanserleri ile ilgili doğru bilgilendirmek amacıyla kurulan Bursa LÖDER, 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Çocuk çağı kanserlerinde Lösemiye dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK, 01 Nisan 2021 Perşembe, 09:10
BURSA LÖDER ÇOCUK ÇAĞI KANSERLERİNDE LÖSEMİYE DİKKAT ÇEKİYOR

Bursa LÖDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adalet Güneş "Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı problemidir.  Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.  
Bu nedenle çağımızın önemli bir halk sağlığı problemi olan kanser hastalığına dikkat çekmek, halkımızın kanser konusunda farkındalığını yükseltmek, bilincini artırmak, kanser hakkında sağlık okuryazarlığını sağlamak ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla; ülkemizde her yıl "1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası" olarak belirlenmiştir.

Kanser hem çevresel hem de genetik faktörlere bağlı oluşur. Çevresel faktörler arasında tütün kullanımı, obezite, enfeksiyonlar, kötü beslenme, hava kirliliği, kontrolsüz zirai tarım ilaçlarının kullanımı, kimyasal atıklarla temas ve radyasyon gibi nedenler vardır.  Genetik eğilimimizi değiştiremesek de alışkanlıklarımız ve hayat tarzımızı değiştirerek, çevreyi koruyarak kanserden korunmada önemli bir yol katedebiliriz.  " dedi

 Prof. Dr. Adalet Güneş; "çocukluk çağı kanserleri içerisinde lösemiler en sık görülen kanser türüdür. Kemik iliğinde klonal olarak bir grup hücrenin aşırı çoğalması ve ölümsüzlüğü keşfetmesi ya da hücresel farklılaşmanın duraklaması  ile tüm iliği kaplaması ve dolaşıma katılması ile ortaya çıkar. Bu çocuklarda belirtiler; löseminin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, cilt renginde solukluk, ısrarcı düşmeyen ateş, sık enfeksiyon, ciltte morluklar ve kanamalar, burun kanaması, diş eti kanaması gibi bulgulardır. Ayrıca, kemik ağrıları, eklem şişliği, yürüyememe, basamama gibi kemik bulguları olabilir. Bazı hastalarda santral sinir sisteminin tutulması ile baş ağrısı, çift görme veya görmede azalma, yüz felci gibi bulgular da olabilir. Çocuklarda lösemi tedavisinde ilk sırada kemoterapi yer alıyor, bazı durumlarda kemoterapiye ilave olarak radyoterapi yapılabildiği gibi, ayrıca yüksek riskli, tedaviye dirençli veya nüks eden lösemilere kök hücre nakli de tedavi planında yer alabilir. Çocukluk çağı lösemilerinde sağ kalım belirgin artmış ve bazı lösemi tiplerinde %90'lara kadar ulaşmıştır.  Bu başarıya deneyimli ekipler tarafından hastaların iyi yönetildiği ve güncel yaklaşımlara göre tedavi edilmesi ile ulaşılır. Her geçen yıl yeni tedavi yaklaşımları ile nüks oranları azalmakta ve nüks olan zor olgularda da sağ kalım artmaktadır" diyerek süreç hakkında bilgilendirdi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda uzun süreli tedavisi olan çocuk hastalıklarında, özellikle Bursa dışından gelen hasta ve yakınlarının, sağlıklı, hijyenik ve güvenli bir ortamda barınacak yere ihtiyaç duyulması üzerine harekete geçen Bursa LÖDER, Sabahattin Gazioğlu destekleriyle Konukevini 12 Nisan 2011 tarihinde hasta ve yakınlarının hizmetine sundu.

Çocuk hastaları dışında, son 6-7 yıldan bu yana Bursa içerisinde diğer tüm hastanelerde tedavi gören erişkin hasta ve yakınları için de konukevi kapılarını açık tutuyor.

Hasta Konukevi, Nilüfer İlçesi Görükle semtinde, 18 oda ve 55 yatak kapasiteli; yemek, dinlenme, kütüphane, mescit ve oyun oda alanları ile konferans salonuna sahip, hastaların ve yakınlarının huzur ve güvenle kaldıkları bir kompleks.  Açılışından bugüne kadar 60.000'den fazla hasta ve ailesine bağışçılar desteği ile ev sahipliği yapmış olan konukevinde, Covid-19 pandemisi süresince de hijyen kurallarına yüksek oranda dikkat edilerek, hizmet verilmektedir.

Konukevinde tüm hizmetler bağışçıların katkıları ile sağlanmaktadır. Özellikle hastalık döneminde verilen her destek yeni bir sevinç ve umut kaynağıdır.

DERNEKLER
BEBKA, gençleri dijital dönüşüme hazırlıyor
Bursa- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Bursa Eskişehir Bilecik K...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Kent, bayramda 6 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak
Mondelez International Türkiye'nin markası Kent Ramazan Bayramı'nda 6 bin 500 kişiye istihdam sağ...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Türkiye yılın ilk çeyrek rakamları açıklandı.
Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 708 milyon 522 bin dolarlık ev tekstili ürünü ihraç edildi.
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Vakko, Yargıcı'yı satın alıyor
Moda ve yaşam tarzı markaları içinde yer alan Yargıcı'yı, Vakko Holding bünyesine katmaya ha...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'da sabit tuttu.
RÖPORTAJLAR
'Vazgeçmeyi düşündüğünüz an en kritik andır'
Kadın ve Ekonomi platformumuzun bu hafta röportaj konuğu Ata Isı firmasının Genel Müdürü Nermin A...
Otomotiv pazarına korona darbesi
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı

En Çok Okunan Haberler

'Vazgeçmeyi düşündüğünüz an en kritik andır'

Kadın ve Ekonomi platformumuzun bu hafta röportaj ko...

Genç Cumhuriyetin Dış Politikası

Türk Kurtuluş Savaşı ve Lozan Barışı, Mustafa Kemal ...

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayına ilişkin işsiz...

Türkiye'de bir ilk! Kripto paraya haciz geldi!

Türkiye'de ilk defa kripto paraya İstanbul 14. İcra...

Yiyecek ve içecek sektöründe çalışanlara pri...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Vakko, Yargıcı'yı satın alıyor

Moda ve yaşam tarzı markaları içinde yer alan Y...

Kent, bayramda 6 bin 500 kişiye istihdam sağ...

Mondelez International Türkiye'nin markası Kent Rama...

TÜGİAD GENEL BAŞKANI ÇEVİKEL: ÜRETİM VE İHRA...

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Baş...

Türkiye yılın ilk çeyrek rakamları açıklandı.

Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 708 milyon 522 bin ...

TÜGİAD' dan ses getirecek sıfır atık sempozyumu

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Baş...

THY'den seyahat açıklaması

Kovid-19 tedbirleri nedeniyle alınan yeni kısıtlama ...

Verimlilik haftasında enerji verimliliği iç...

5 milyon kişiye hizmet veren Limak Enerji, Enerji Ve...

"KADIN SAĞLIĞI VE YAŞADIKLARI ZORLUKLAR" TAR...

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) tarafından...

İkinci el otoda bahar havası

Mart ayında online pazarda en fazla dizel otomobille...

Dogecoin'in toplam piyasa değeri 20'ye katla...

Kripto paraların içinde şaka amaçlı geliştirilen Do...