Korona bile Türk marka fethini durduramadı

Türk perakendeciler yurtdışı mağazalaşma atağını sürdürüyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan perakendede yatırımlar hız kesmiyor. Zorlu finansal şartlara karşın pek çok oyuncu yurtdışında yeni ülkelere girmeye ve yeni mağazalar açmaya devam ederek sektöre moral aşılıyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİ, 21 Nisan 2021 Çarşamba, 11:03
Korona bile Türk marka fethini durduramadı

LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük, pandemi nedeniyle hem yurtiçi hem de yurtdışında yatırımda frene basmadıklarını belirterek, "50'ye yakın ülkede faaliyetimiz var. Yeni ülkeler de ekliyoruz. Bu yıl yurtdışında 100 - 120 arasında yeni mağaza açacağız. Daha çok Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika odaklıyız. Peru'da ilk mağazayı haziranda açıyoruz. Bu dönemde daha iyi lokasyonlarda daha iyi mağazalar bulabiliyoruz. Ev tekstili için ayrı mağazalar da açmaya başladık. Bu yıl hem mağaza hem de lojistik anlamında yurtiçinde 200 milyon TL, yurtdışında da 200 milyon TL olmak üzere 400 milyon TL'den fazla yatırım yapacağız" dedi.

Kiralar dışarıda düşünce 50 yeni mağaza daha...

Kiğılı Başkanı Abdullah Kiğılı, yurtdışında Romanya, Azerbaycan, Makedonya'da mağazaları olduğunu anımsatarak, "Pandemiye karşın yurtdışında mağaza açmaya devam ediyoruz. Geçen hafta Sırbistan Belgrad'da iki mağazayı kendimiz açtık. İtalya'da iki mağazayı haziranda açıyoruz. Türkmenistan ve Dubai'de birkaç ay zarfında mağaza açılışları yapacağız.

Bir kısmı franchise olacak. Turquality'den yararlanıyoruz. Yurtdışında 46 Kiğılı mağazası var. Pandemi bitince buna bir 50 tane daha eklemek istiyoruz. Finansal açıdan firmalar için zor süreçler ama kiralar Avrupa'da çok düşmüş durumda. Önceden 15 bin euro olan mağaza kiraları 2 bin euro'ya indi" diye konuştu.

500 mağazaya koşuyor Mogadişu'ya da girdi

Damat, Tween, D'S Damat markalarını bünyesinde bulunduran Orka Holding'in Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 80'i aşkın ülkede toplam 431 mağazayla yer aldıklarını aktardı.

Mogadişu, Nairobi, Duşanbe, Taşkent, Aşkabat ve Bosna'da yeni mağazalar açtıklarını dile getiren Orakçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurtdışında yatırımlarımıza devam edeceğiz. İspanya'da El Corte Ingles departman store'ların tümünde yer alacağız. Dubai'de 3 mağaza, Moskova'da 2 mağaza, Güney Afrika'da 2 mağaza, Bosna Hersek'te 1 mağaza, Özbekistan'da 1 mağaza, Gürcistan, Polonya ve Kazakistan, Güney Afrika ülkelerinde mağaza yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2021'in ilk çeyreğinde 8 mağaza açtık. 2021 sonuna kadar toplamda 30 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz."

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Ticaret Bakanlığı temmuz ayı veri bültenini yayımladı
İhracat temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon dolara, i...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Emlak vergisinde yeni dönem kapıda!
Arsa metrekare rayiç bedelleri üzerinden hesaplanan vergilendirmeler sonrası bazı bölgelerde yüzd...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
İş dünyası: Herkes aşılansın, kapanma olmasın
Korona virüsü günlük vaka sayısı 17 bine dayandı. Bu gelişme sonbahar ile birlikte 4. dalga tehli...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Turizmde dev rekor!
Bugüne kadarki en yoğun iç pazar hareketliliğinin yaşandığı Kurban Bayramı tatilinde, 2019 yılını...
DÜNYA EKONOMİSİ
Kripto para borsası Binance, İtalya'da da yasaklandı
Kripto para borsası Binance, yatırım hizmetlerine veya faaliyetler sağlamaya yetkisi olmadığı ger...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Borç yapılandırma süresi uzatıldı!
Bankalara, mali kuruluşlara borcu olan şirketler için finansal yeniden yapılandırmanın süresi iki...
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Otomotiv pazarına korona darbesi
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler

En Çok Okunan Haberler