Korona bile Türk marka fethini durduramadı

Türk perakendeciler yurtdışı mağazalaşma atağını sürdürüyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan perakendede yatırımlar hız kesmiyor. Zorlu finansal şartlara karşın pek çok oyuncu yurtdışında yeni ülkelere girmeye ve yeni mağazalar açmaya devam ederek sektöre moral aşılıyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİ, 21 Nisan 2021 Çarşamba, 11:03
Korona bile Türk marka fethini durduramadı

LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük, pandemi nedeniyle hem yurtiçi hem de yurtdışında yatırımda frene basmadıklarını belirterek, "50'ye yakın ülkede faaliyetimiz var. Yeni ülkeler de ekliyoruz. Bu yıl yurtdışında 100 - 120 arasında yeni mağaza açacağız. Daha çok Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika odaklıyız. Peru'da ilk mağazayı haziranda açıyoruz. Bu dönemde daha iyi lokasyonlarda daha iyi mağazalar bulabiliyoruz. Ev tekstili için ayrı mağazalar da açmaya başladık. Bu yıl hem mağaza hem de lojistik anlamında yurtiçinde 200 milyon TL, yurtdışında da 200 milyon TL olmak üzere 400 milyon TL'den fazla yatırım yapacağız" dedi.

Kiralar dışarıda düşünce 50 yeni mağaza daha...

Kiğılı Başkanı Abdullah Kiğılı, yurtdışında Romanya, Azerbaycan, Makedonya'da mağazaları olduğunu anımsatarak, "Pandemiye karşın yurtdışında mağaza açmaya devam ediyoruz. Geçen hafta Sırbistan Belgrad'da iki mağazayı kendimiz açtık. İtalya'da iki mağazayı haziranda açıyoruz. Türkmenistan ve Dubai'de birkaç ay zarfında mağaza açılışları yapacağız.

Bir kısmı franchise olacak. Turquality'den yararlanıyoruz. Yurtdışında 46 Kiğılı mağazası var. Pandemi bitince buna bir 50 tane daha eklemek istiyoruz. Finansal açıdan firmalar için zor süreçler ama kiralar Avrupa'da çok düşmüş durumda. Önceden 15 bin euro olan mağaza kiraları 2 bin euro'ya indi" diye konuştu.

500 mağazaya koşuyor Mogadişu'ya da girdi

Damat, Tween, D'S Damat markalarını bünyesinde bulunduran Orka Holding'in Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 80'i aşkın ülkede toplam 431 mağazayla yer aldıklarını aktardı.

Mogadişu, Nairobi, Duşanbe, Taşkent, Aşkabat ve Bosna'da yeni mağazalar açtıklarını dile getiren Orakçıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurtdışında yatırımlarımıza devam edeceğiz. İspanya'da El Corte Ingles departman store'ların tümünde yer alacağız. Dubai'de 3 mağaza, Moskova'da 2 mağaza, Güney Afrika'da 2 mağaza, Bosna Hersek'te 1 mağaza, Özbekistan'da 1 mağaza, Gürcistan, Polonya ve Kazakistan, Güney Afrika ülkelerinde mağaza yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2021'in ilk çeyreğinde 8 mağaza açtık. 2021 sonuna kadar toplamda 30 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz."

DERNEKLER
"2022 zor geçecek"
Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, 2022...
DERNEKLER
Kadına yönelik şiddete karşı yelkenler fora
Uludağ Soroptimist Kulübü kadına yönelik şiddete karşı 16 günlük aktivizm kampanyası kapsamında B...
RÖPORTAJLAR
Nazan Akıncı; Otomotiv Sektöründe Kadın Olmak
Bu hafta röportaj konuğumuz AKKA Kalıp kurucusu ve yöneticisi Makine Mühendisi Nazan Akıncı oldu....
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Enflasyon rakamları açıklandı
TÜİK kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre kasım ayında enflasyon yüzde 3,51 oranın...
İŞ KADINININ SESİ
BUİKAD Başak Karaca'yı ağırladı
Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Zirveden Gelen Topuk Sesleri programında Coca Cola Tü...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Maysan Mando'ya sürdürülebilir iş ödülü
Türkiye'nin ilk ve en büyük amortisör üreticisi Maysan Mando, ulusal ve uluslararası düzeyde elde...