KORONA KORKUSU ERKEN TANIYA ENGEL

LÖDER ( Lösemili Çocuklara Yardım Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ, Pandemi sürecinde hastaneye gelmekten korkan ebeveynlerin erken tanı fırsatını kaçırma riski ile karşı karşıya geldiklerini belirtti.

DERNEKLER, 13 Ocak 2021 Çarşamba, 15:49
KORONA KORKUSU ERKEN TANIYA ENGEL

Güneş; "çocukluk çağı kanserlerinde bugün hastalıksız iyileşme oranları erken tanı ve çağdaş tedavi yaklaşımları ile belirgin bir şekilde artmıştır. Ancak, Covid döneminde aileler hastaneye gelmek istemediği için çocuklarında ters giden bir şeyler olduğunu fark etmelerine karşın hastaneye başvurmakta çekinmekte ve geç kalabilmektedirler" dedi.

Özellikle ani gelişen solukluk, halsizlik, nedeni bilinmeyen ateş, inatçı baş ağrısı, karın şişliği, boyunda şişlik dikkat edilmesi gereken belirtilerdir. Bunun yanında, bacaklarda ağrı, yürüyememe ve basamama veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik, ağrı, deride kolay çürük morarma veya deri altında kırmızı kanama noktalanmaları  gibi yakınmaları olanların erken dönemde hematoloji onkoloji servislerine başvurmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ; 'unutmayalım, erken tanı yaşam kurtarır' hatırlatması yaptı.

Löder Hakkında Bilgi veren Güneş, Löder "27 yıldır Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümlerini destekleyen, tedavi gören hasta ve ailelerine yardım amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

Hastalara ve ailelerine maddi, manevi ve sosyal destek sağlamak, daha iyi koşullarda tedavi olabilmesi için projeler üretmek  ve toplumumuzu çocukluk çağı kanserleri ile ilgili doğru bilgilendirmek  amacıyla kurulan LÖDER, Rahime Gazioğlu Bursa Lösemili Çocuklar Hasta Konukevi'nde 9 yılda 60.000'den fazla hasta yakınının konaklamasına imkan sunmuştur. Marmara Bölgesi'nin en büyük kök hücre merkezi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi ve Kök Hücre Nakil Hastanesi LÖDER tarafından yönetilmektedir." Dedi.

DERNEKLER
İlham Veren Başarı Hikayeleri'nin Konuğu Dr. Gülseren Budayıcıoğlu Oldu
TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen 'İlham Veren Başarı Hikayeleri' progra...
DERNEKLER
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri buluştu..
Türk Eximbank Bilgilendirme Sunumu TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin katılımları ile çevr...
RÖPORTAJLAR
Rakamların bize verdiği mesajları iyi değerlendirmeliyiz
Kadın ve Ekonomi sayfamızın bu hafta röportaj konuğu Pekcan Bağımsız Denetim Ve Yeminli Mali Müşa...
DERNEKLER
BUÜ ve BOSİAD'dan iş gücü kaybını azaltacak protokol
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları De...
İŞ KADINININ SESİ
Bursalı gazetecinin iyilik hareketi çığ gibi büyüdü
Bursalı gazeteci Kübra Ulutaş'ın başlattığı sosyal sorumluluk projesi ile temin edilen kışlık kıy...
DERNEKLER
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay; "Yeni Dönemde Yakın Coğrafyalarla İşbirliğimizi Artırmalıyız"
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Capital500 Zirvesi ka...