TETSİAD BAŞKANI HASAN HÜSEYİN BAYRAM: "DÜNYANIN GİDİŞATINI DOĞRU OKUYARAK, FIRSATLARI GÖREREK ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Virtual Hometex Turkey 2021'in açılış programında konuştu. Başkan Bayram, katma değerli bir sektör olan ev tekstili sektörünün pandemi sürecinin olumsuzluklarına rağmen yakaladığı 3 milyar dolara yakın ihracat rakamı ile Türkiye ihracatının önemli kalemlerinden biri olduğunu belirterek, yeni yılda da aynı hızla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

DERNEKLER, 13 Ocak 2021 Çarşamba, 16:16
TETSİAD BAŞKANI HASAN HÜSEYİN BAYRAM: "DÜNYANIN GİDİŞATINI DOĞRU OKUYARAK, FIRSATLARI GÖREREK ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Ticaret Bakanlığı katkıları, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Denizli Sanayi Odası (DSO) ortaklığında Messe Frankfurt işbirliğiyle düzenlenen, Virtual Hometex Turkey 2021'in açılış programı Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Pınar Taşdelen Engin'in konuşmacı olarak katılımları ile gerçekleşti.

Online olarak gerçekleştirilen fuarın açılış konuşmacılarından olan TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, 2020 yılının tüm dünyada hayatın her alanında bir 'değişim' yılı olduğunu belirtti. Türkiye'nin 2019 yılında uygulanan dengeleme politikalarının ardından 2020 yılına hızlı bir büyüme hedefi ile başladığını hatırlatan Başkan Bayram, "Ancak Mart ayında Çin'de görülüp birdenbire tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemi krizi ile dünya ekonomilerinde tüm planlar alt üst oldu. İnsan ve toplum sağlığının öncelik olarak alındığı pandemi sürecinde Hükümetlerin aldıkları kararlarla birlikte uygulanan kısıtlamalar, sağlık tedbirleri tüm dünyada sosyal hayattan iş yapış biçimlerine, ticaretten ihracata kadar hayatın her alanında değişimi beraberinde getirdi. Değişim ve uyum çabaları ile iş hayatında yeni fırsatlarda doğdu. Teknolojinin gelişimi ile sınırları ortadan kalkan dünya, pandemi sürecinin zorunlulukları ile iyice hayatımıza giren ve beklenenin üzerinde hızlanan dijitalleşme süreci ile daha da küçüldü. Artık dünyanın her noktasındaki insanlara çok rahat ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarını, taleplerini doğru şekilde okuyabildiğimizde ticaret yapabiliyoruz" dedi.

DİJİTALLEŞME SÜRECİNE HIZLA ADAPTE OLDUK

 Son yıllarda dünyada trend haline gelen E-ticaret, E-İhracat konularının pandeminin zorunlulukları ile ivmelerini arttırdığını ve Türkiye'nin bu sürece hızlıca uyum sağladığını belirten Hasan Hüseyin Bayram, "Artık sanal dünyada oturduğumuz yerden ürün alıp satabiliyor, anlaşmalar yapıp kıtalar ötesi ülkelere ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Pandemi süreci ile alt üst olan dünya ekonomik dengeleri ile farklı ürünlerde yeni pazarlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte insanların değişen tüketim alışkanlıklarını analiz edip, üretimi bu değişime göre şekillendirmek zorunlu hale geldi. Artık kaliteli ve nitelikli ürünler üretip yetmiyor. Yeni pazarlar yakalayıp, doğru kanallara ulaşmak, ticarette dijitalleşmeye ayak uydurmak, bizler için zorunluluk haline geldi. Burada AR-GE, UR-GE ve inovasyon çalışmalarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Pandemi süreci ile birlikte sanal fuarlar da artık revaçta. Fiziki birlikteliklerin kısıtlanması ile birlikte teknolojinin nimetlerinden de yararlanan firmalar ve kuruluşlar artık ürünlerini, hizmetlerini sanal dünyada sergileyebiliyor, teknoloji sayesinde dünyanın her noktasından çok daha fazla sayıda insana ulaşabiliyor. Bizler de sektör temsilcileri ve TETSİAD Yönetim Kurulu olarak tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyor, üyelerimizi ve üreticilerimizi, ihracatçılarımızı gelişmelerden haberdar ederek sürece hızlıca adapte olabilmeleri için aralıksız çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İHRACATINA KATKIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Pandemi sürecinin sıkıntıların yanında yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Hasan Hüseyin Bayram,  sıkıntılardan ziyade fırsatlara odaklanarak gidişatın doğru okunmasının Türkiye ekonomisi ve sektör temsilcileri açısından önemine vurgu yaparak, "2020 yılının tüm olumsuzluklarına rağmen üreticilerimizin, ihracatçılarımızın ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam etmeleri ve devletimizin de destekleri ile yılsonunda beklentilerin üzerinde yakalanan ihracat rakamları bu gerçeği adeta perçinledi. Her şeye rağmen geçtiğimiz yılı 170 milyar dolara yakın bir ihracatla kapayan Türkiye'nin başarısı aynı zamanda ihracatçımızın başarısıdır. Engel tanımadan üretmeye ve ihracata devam eden tüm sanayicilerimize şahsım ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Bizler de katma değerli bir sektörün temsilcileri olarak tüm olumsuzluklara rağmen 3 milyar dolara yakın bir ihracatla 2020 yılını tamamladık ve 2021 yılına da 'ülke ekonomimize, ihracatımıza daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz?' sorusunun cevaplarını arayarak girdik. Biliyoruz ki çalışarak, üreterek, dünyadaki gelişme ve trendleri takip ederek, bu zorlu sürecin hep birlikte üstesinden geleceğiz ve pandemi sürecinden güçlenerek ayrılacağız" dedi.

KÜLTÜR-SANAT
NFT çılgınlığı sürüyor!
Çığır açacak satış olarak nitelendirilen müzayede de yine rekor kırılır mı sorusu akıllara geliyo...
DERNEKLER
TÜGİAD BURSA ŞUBESİ, BUİKAD'I AĞIRLADI
BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu'nu ağırlayan TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Ahmet Parseker, "Şehrimize değ...
DÜNYA EKONOMİSİ
Teknoloji devlerinin zenginliğinin bedelini kim ödüyor?
Teknoloji alanında faaliyet gösteren dev firmalar her geçen gün daha da zengin hale geliyor. Bu d...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Bedel faturalara yansıyacak
Elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira ya...
EĞİTİMLER SEMİNERLER
Girişimci kadınların uluslararası iş yapabilmeleri için eğitimler
Ticaret Bakanlığı ve UPS Türkiye işbirliğiyle yürütülen Export Akademi, girişimci kadınların ulus...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Korona bile Türk marka fethini durduramadı
Türk perakendeciler yurtdışı mağazalaşma atağını sürdürüyor. Pandemiden en çok etkilenen sektörle...
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı
Türk sağlık sektörüne övgü
Otomotiv pazarına korona darbesi
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler

En Çok Okunan Haberler

'Vazgeçmeyi düşündüğünüz an en kritik andır'

Kadın ve Ekonomi platformumuzun bu hafta röportaj ko...

'Kadınlar kendi hikayelerini yazmalılar'

Röportaj köşemizin bu hafta konuğu Bursalı başarılı ...

TÜGİAD BURSA ŞUBESİ, BUİKAD'I AĞIRLADI

BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu'nu ağırlayan TÜGİAD Bursa ...

Vakko, Yargıcı'yı satın alıyor

Moda ve yaşam tarzı markaları içinde yer alan Y...

Kent, bayramda 6 bin 500 kişiye istihdam sağ...

Mondelez International Türkiye'nin markası Kent Rama...

BEBKA, gençleri dijital dönüşüme hazırlıyor

Bursa- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonund...

Kagider'den pandemi araştırması

KAGİDER ve Ipsos " pandemide kadın girişimciler" ara...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini y...

Türkiye yılın ilk çeyrek rakamları açıklandı.

Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 708 milyon 522 bin ...

Yeşim, Doğu Anadolu'daki yatırımlarıyla isti...

Dünya markalarına hazır giyim ve ev tekstili üretimi...

Bakan Selçuk duyurdu! Süre uzatıldı

Bakan Selçuk, "Süreli engelli raporları 1 Eylül 2021...

24 firmaya fahiş fiyatlı maske cezası

Koronavirüs salgını döneminde 24 firmaya maske satış...

30 köy okuluna teknoloji sınıfı

Habitat Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafında...

Teknoloji devlerinin zenginliğinin bedelini ...

Teknoloji alanında faaliyet gösteren dev firmalar he...

NFT çılgınlığı sürüyor!

Çığır açacak satış olarak nitelendirilen müzayede de...