TTB'den 'pandemide kadın' raporu: Bütün yük onların omuzlarında

Türk Tabipleri Birliği (TTB) "Pandemi ve Kadın Çalıştayı" kapsamlı raporunu yayımlandı. Rapora göre Covid-19 salgın süreci ataerkil çalışma ilişkileri ve cinsiyetçi iş bölümü bu süreci kadınların daha da ağır yaşamasına yol açtı. Kadınların yaşadığı sorunlar "Bu kadarı da olmaz" dedirtti.

SAĞLIK, 02 Haziran 2021 Çarşamba, 11:10
TTB'den 'pandemide kadın' raporu: Bütün yük onların omuzlarında

TTB'nin raporunda sağlık çalışanlarının üçte ikisinin kadınlardan oluştuğu, buna karşın kadın idareci sayısının üçte bir olduğuna dikkat çekildi. Bu durumun toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleşmesine ve cinsiyet körü politikaların uygulanmasına neden olduğuna vurgu yapıldı.

Salgın sürecinde kadınların yaşadıklarının detaylı analizinin yapıldığı rapora göre kadınlar kişisel koruyucu ekipmana erişimde sorun yaşadı. Düzenli test yapılmadı. Uzun çalışma saatleri, fazla mesai, yetersiz dinlenme sürelerine karşın, çalışma saatlerinde yeterli ve dengeli beslenemedi.

Tuvalet ihtiyacı karşılanmasında bile sorunlar yaşadı. Emzirme izni ve küçük çocuğu olanlara izin kullandırılmadı. Cinsiyetçi iş bölümü arttı. Tüm bu iş yüküne ek olarak pandemi nedeniyle ev içindeki artan iş yükü de eklendi.

KADIN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 94'Ü KAYGILI

Covid-19 salgını, kaygı, sağlık anksiyetesi, yalnızlık, sosyal izolasyon, damgalanma, finansal zorluklar, değişen iş ve çalışma koşulları ve ailelerinden ayrı kalma gibi nedenlerle kadın sağlık çalışanlarının ruh sağlıklarını olumsuz etkiledi. Buna ek olarak, bireysel  veya toplu olarak stres, zorluklarla baş etme açısından kaynak ve olanaklar oluşturulmaması tükenmişliği artırdı. Nöbette, filyasyonda, poliklinikte görevi başındayken hasta ve hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırılar kadın sağlık çalışanlarında anksiyete, depresyon ve tükenmişliği beraberinde getirdi. Kadınların yüzde 94'ü salgın süresince kendilerini kaygılı hissettiğini söyledi.

BU SÜRECİ KADINLAR DAHA AĞIR YAŞADI

Rapora göre ataerkil çalışma ilişkileri ve cinsiyetçi iş bölümü bu süreci kadınların daha da ağır yaşamasına yol açtı. Salgın sürecinde kuraldışı ve daha da despotikleşen çalışma ilişkileri; kadınların şiddet görmesine, eşitsizliklerin artmasına, kadın yoğun sektörlerde güvencesizlik, ayrımcılık, kuralsızlık, kötü muamele artmasına neden oldu. Çalışma düzenindeki belirsizlikler, kendi uzmanlık alanı dışında Covid-19 servis ve poliklinik gibi çalışma şekli, iş yerinde yapılması gereken evrak işlerini eve götürmek zorunda kaldı.

EN ÇOK ÇALIŞTILAR, İLK ONLAR ÇIKARILDILAR

TTB'nin raporunda, pandemi hastanelerinde ya da kamu hastanelerinde çalışan kadınlar rapor ve izin kullanamadığı, ek ödemelerin adil dağıtılmadığı, salgın boyunca sağlık çalışanlarının sayı olarak yetersizliği kendini hissettirirken ilk işten çıkarılan kesimin kadın işçiler olduğu belirtildi. 4d'li taşerondan kadroya geçen çalışanların, (özellikle kadın sağlık işçileri) ağır şartlarda çalıştığı ve genellikle çalıştıkları kurum tarafından sağlık çalışanı olarak kabul edilmediklerinden dolayı da kişisel koruyucu ekipmanlara ulaşmada sorunlar yaşadığı bildirildi.

ÇALIŞIRKEN EVE GİDİP ÇOCUK EMZİRİP İŞE DÖNDÜ

Salgın politikaları düzenlenirken bakım ve eğitim öncelenmediği için çocuk bakımının önemli problem oluşturduğu belirtilen raporda, "10 yaş üstü çocukların evde yalnız kalabilmesi tartışmalı bir konu iken sağlıkçıların 10 yaş altı çocukları olduğunda bile izin hakkı olmaması çocuk bakımında zorluklar yaratı. Kadın sağlık çalışanlarının, filyasyon çalışmalarında, polikliniklerde çalışıp, eve gidip bebeğini emzirip tekrar işe dönüş yaptığı örnekler yaşandı" denildi.

İŞ KADINININ SESİ
ÇAĞRIMIZIN YANIT BULMASINDAN MEMNUNUZ
DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, giyim tekstili sektörünün karşılaştığı gümrük engelinin aşılma...
DÜNYA EKONOMİSİ
Dünyada çocuk işçi sayısı yükseldi
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü öncesi Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) ya...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
BES'e verilen katkı 5.1 milyar TL'ye ulaştı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısının 13 milyo...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
İşsizlik rakamları belli oldu
15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 275 b...
DÜNYA EKONOMİSİ
Dünya bundan korkuyor!
Pandemiyle birlikte ortaya çıkan çip kaosunun ne zaman sona ereceği merak konusuyken açıklamalar ...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor!
Tüm araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması şart. Nisan 2017'den beri sigorta ücretlerinde ...
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Türk sağlık sektörüne övgü
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler

En Çok Okunan Haberler