TÜGİAD Temsilciliği, Avrasya ile Türkiye arasında köprü olacak

Kırgızistan'da devlet yetkilileri ile bir araya gelerek yatırım alanlarını yerinde inceleyen TÜGİAD, Kırgızistan'da temsilcilik açtı. Nilüfer Çevikel Başkanlığında açılan temsilciliğin başına Cemal Ersoy getirildi.

DERNEKLER, 06 Mayıs 2021 Perşembe, 11:07
TÜGİAD Temsilciliği, Avrasya ile  Türkiye arasında köprü olacak

TÜGİAD'ın dünya genelinde açtığı temsilcilik sayısı 13'e yükselirken temsilcilikler, girişimciler ile ülkeler arasında köprü görevi görüyor. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel'in başkanlığındaki heyet, Kırgızistan devlet yetkilileri ile bir araya geldi, ülkenin yatırım olanaklarıyla tanıştı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Ağırlıklı olarak enerji, tekstil ve inşaat sektörlerinden üyeler ile iş birliği için Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te temaslarda bulunuldu. Başkent Bişkek'te 3 gün süren ziyaretin ardından Kırgızistan'da yatırım yapılabilecek alanları ve Kırgızistan'ın coğrafi konumunun önemini anlatan Nilüfer Çevikel; Türk girişimcilere, Kırgızistan'da yatırım yapmak için geç kalmamaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

"KIRGİZİSTAN-TÜRKİYE TİCARETİ ARTACAK"

Kırgızistan ile Türkiye arasında ticaretin daha da arttırılabileceğinin altını çizen Başkan Çevikel, "Ağırlıklı enerji, tekstil ve inşaat sektörlerinden üyeleri ile iş birliği için genel kurulun ardından ilk yurtdışı ziyaretimizi Kırgızistan'a gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk Türkiye Genç İş İnsanları Derneği olarak, Türkiye ile Kırgızistan arasında köprü vazifesi görecek olan temsilciliğimizi açılışını gerçekleştirdik. TÜGİAD üyesi Cemal Ersoy temsilciliğimizin başına getirildi. Kırgızistan lokasyon olarak Çin ve Rusya'ya olan yakınlığı ile de son derece önemli. Tarihi kökü ve dini aynı olan Kırgızistan ile dostlukları ve ticareti geliştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"KIRGIZİSTAN İLE 1 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFİ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçtiğimiz ay Kırgızistan'a gerçekleştirdiği ziyarette altını çizdiği en önemli konulardan birisi olan "1 milyar dolar ticaret hacmine ulaşabiliriz" açıklamasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Nlüfer Çevikel ,  "Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin arttırılması için TÜGİAD olarak biz hazırız. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyareti esnasında vurgu yaptığı 'Serbest Ticaret Anlaşması'nın en kısa zamanda müzakere edilip imzalanması bir diğer önemli arzumuzdur. TÜGİAD, ekonomiye katkı olarak öncülük yapacak. Hedeflerin üzerine kesinlikle kısa sürede çıkılacağını düşünüyorum. Kırgızistan Hükümeti ile bir araya gelinmesini sağlayan Azerbaycanlı iş insanı Rovshan Mehdiyev' teşekkür eder ve TÜGİAD Kırgızistan Temsilciliğini üstlenen Cemal Ersoy'a başarılar dilerim" dedi.

ÇİN VE RUSYA PAZARINA DOĞRUDAN ERİŞİM

Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne üye olmasının avantajlarına da değinen Çevikel, "Rusya, Belarus, Kazakistan gibi ülkelere gümrüksüz mal satabiliyor. Özellikle Rusya pazarı başta olmak üzere diğer ülkelere tekstil, tarım ve hayvancılık ürünleri satılabilir. Kırgızistan'ın Çin ile komşu olması büyük bir potansiyel. Çin ile özel gümrük anlaşmaları olduğundan gümrüksüz veya çok düşük gümrük vergileri ile mal getirilebiliyor. Bu malların burada işlenip tekrar Rusya, Özbekistan hatta Türkiye pazarına ihraç edilebilir. Çok büyük ve değerlendirilmesi gereken bir potansiyel. Ülkenin coğrafi konumu da yatırımcılar için çok büyük potansiyel" diye konuştu.

ÇEVİKEL YATIRIM ALANLARINI ANLATTI, "GEÇ KALMAYIN" DEDİ

İş insanlarına Kırgızistan hakkında bilgiler paylaşan Çevikel şöyle devam etti: "Kırgızistan gelişiyor, üretim alanında Türkiye'nin çok gerisindeler. Kırgızistan'da mevcut Türk girişimciler yer almakla birlikte pazar dolmadan Türklerin bu fırsatları değerlendirmesi gerekiyor. 1-2 yıl sonra burada yatırım yapmak zorlaşacaktır. İlk yatırım yapan ve girişimde bulunan şirketler, girişimciler birkaç yıl sonra daha kök salmış ve daha güçlü olacağından Türk iş insanlarının hem yatırım hem de ticaret anlamında Kırgızistan'da olması gerekiyor. Maden, tekstil, tarım ve hayvancılık diğer yatırım alanları olarak sıralanabilir. Kırgızistan'da çok ciddi altın madeni rezervleri söz konusu ayrıca farklı maden potansiyelleri de var. Maden sektörü çok büyük avantajları barındırıyor. Tarım ve hayvancılık alanları da potansiyeli yüksek alanlar."

TÜGİAD'DAN ANLAMLI ZİYARET

Bişkek'teki temasları çerçevesinde Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği'ni de ziyaret eden Çevikel'in beraberindeki heyet, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e 25 kilometre mesafede yer alan Ata-Beyit Ulusal Tarih ve Anıt Kompleksi'ne gitti. Burada, Kırgızların 1916'da Rus Çarlığı'na karşı isyanını simgeleyen Ürkün Anıtı'na ve 2008'de vefat eden dünyaca ünlü roman yazarı, diplomat ve devlet adamı Cengiz Aytmatov'un mezarına çiçek bırakıldı ve dua edildi. Çevikel, Aytmatov'un mezarı başında, "Cengiz Aytmatov'un mezarına gelmek bizim için son derece onur verici. Ünlü düşünürümüzü saygı ve sevgi ile anıyoruz. Ruhu şad olsun" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı
Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 36,20, aylık yüzde 8,52 arttı.
TÜRKİYE EKONOMİSİ
KDV düzenlemesi etiketlere yansıyacak!
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tüm taraflarla görüşerek yürüttüğü çalışma kapsamında KDV oranları...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Akaryakıt deposunu doldurmak 6 ayda ikiye katlandı!
Akaryakıta gelen son zamlarla depolar artık daha pahalıya doluyor. Son altı ayda fiyatlar neredey...
DÜNYA EKONOMİSİ
İngiltere işçi kıtlığıyla karşı karşıya!
Yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları ve veri analistlerinin yüksek talep gördüğü İng...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
MTV'de son günler!
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ilk taksit için ödemeleri için 10 gün kaldı. Yeni yılda yapıla...
DÜNYA EKONOMİSİ
Instagram'da ücretli abonelik dönemi
Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin para kazanabileceği ve kullanıcıların aylık ücre...
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Corona virüs ile savaşan sebze ve meyveler
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı
Türk sağlık sektörüne övgü

En Çok Okunan Haberler

35 Ülkeden 300 Firma İşbirliği İçin Bursa'da

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve S...

Üniversite - Sanayi - STK iş birliği Ağrı'da...

Sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni nesil insan kaynağını...

Yörsan, Matlı Holding'in oldu!

Türkiye'nin beyaz et ve yumurta sektöründe önde gele...

Motorine zam geliyor:

Çarşamba günü motorine 40 kuruş zam gelmesi bekleniy...

Boyner Grup ve KAGİDER "İyi İşler"e devam e...

Boyner Grup ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (K...

ASARIM YARIŞMASINDA İLK ÜÇE GİREN TASARIMLAR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 11 sene...

BUSİAD'da Buğra Küçükkayalar dönemi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) 4...

TECHXTILE İNOVASYON LİGİ'NDE EĞİTİM MARATONU...

UTİB, TechXtile İnovasyon Ligi 2021 kapsamında final...

Elektrik faturalarında yeni dönem bu ay başl...

Faturalarda kademeli ücretlendirme sistemi ile az ku...

Nâzım Hikmet 120. yaş gününde anıldı

Türk şiirinin ulu çınarı, dünya şairi Nâzım Hi...

YouTube zenginlerinin listesi yayınlandı

Yılın en yüksek ücretli YouTube yıldızlarının listes...

KIZ FUTBOLCULARIMIZ, TÜRK KADINININ YÜZ AKI ...

Bursa Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kız ...

Haydi çocuklar tiyatroya

COVID 19 salgını sürecinde kurulan, iki yıldır çalış...

İngiltere işçi kıtlığıyla karşı karşıya!

Yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları ve...

Instagram'da ücretli abonelik dönemi

Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin par...