UTİB BAŞKANI ENGİN'DEN TERCİH YAPACAK GENÇLERE ÖNEMLİ UYARI

Üniversite okuyacak gençlerin en büyük endişesi "Mezun olduktan sonra acaba iş bulabilecek miyim?" Bu endişe bazen gençlerin yanlış tercihlere yönelmesine de neden olabiliyor. Gençlerin tercih yaparken, gelecek kaygısı duymayacakları bölümleri iyi araştırmaları gerektiğini kaydeden Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, tekstil sektörünün mühendis adaylarına büyük imkanlar tanıdığını belirterek, tercih yapacak gençlere önemli uyarılarda bulundu.

İŞ KADINININ SESİ, 13 Ağustos 2021 Cuma, 10:11
UTİB BAŞKANI ENGİN'DEN TERCİH YAPACAK GENÇLERE ÖNEMLİ UYARI

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi verilerine göre, tekstil mühendisliğinin 4 ay iki gün ile en çabuk iş bulan meslekler arasında olduğunu belirten UTİB Başkanı Engin, "Tekstil sektöründe okurken iş bulma oranı ise yüzde 27.4. Bu durum iş ve gelecek kaygısı olan gençlerimiz için çok büyük bir fırsat" dedi. 

Tekstil mühendisliğinin 80-90'lı yıllarda yüksek puanlarla öğrenci aldığını, hatta tıp fakülteleri ile çekiştiğini hatırlatan UTİB Başkanı  Pınar Taşdelen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak, zaman içinde ortaya çıkan yeni iş kolları, toplumda üretimin yerine tüketimin teşvik edilmesi, gençlerimizin fabrikalarda çalışmak yerine hizmet sektörünü tercih etmesine yol açarken, tekstil mühendisliği tercihlerde gerilerde kalmaya başladı. Günümüzde gençlerin işe, sektörümüzün de eğitimli gençlere ihtiyacı var. Bu nedenle sektör paydaşları olarak son üç yıldır, üniversite tercihlerinde tekstil mühendisliğini seçen öğrencilerimize asgari ücret oranında burs kampanyası başlattık. Ayrıca staj imkanı ve başarılı gençlerimize iş garantisi de sunduk. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye genelindeki ihracatçı birlikleri, sektör kuruluşları ve YÖK arasında imzalanan protokol ile gerçekleştirdiğimiz proje etkisini göstermeye başladı. Geride bıraktığımız iki yılda tekstil mühendisliği tercihleri yüzde 208 artarken, 200 civarında gencimize burs verdik. Ayrıca Türkiye genelinde tekstil mühendisliği bölümü olan 14 üniversitede doluluk oranı yüzde 42'lerden 86' ya kadar yükseldi. Taban puan ise 100 puan arttı. Uludağ Üniversitesi'nde ise doluluk oranı yüzde 100'lere ulaştı."

Tekstil mühendisliğini tercih eden gençlere verilecek burs imkanı ve okurken karşılaşacakları fırsatlara da değinen Pınar Taşdelen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençlere önerimiz, tercihlerini hem kendi hem de ülkenin geleceği yönünde kullansınlar. Bunun için tekstil mühendisliği bulunmaz fırsat. Öncelikle üniversite sınavında ilk 20 bine giren ve ilk beş tercihi içerisinde Tekstil mühendisliğini yazan öğrenciler eğitim süreleri boyunca asgari ücret oranında karşılıksız burs kazanacaklar. 20 ila 50 bin arasında olanlar asgari ücretin yüzde 70'i, 50 bin ile 80 bin arasında olanlar ise yüzde 50'si oranında burs alabilecekler. Örneğin Uludağ Üniversitesi'ne kaydolan öğrenciler bir yıl İngilizce hazırlık okuyacakları gibi, iki ana dal, yan dal ve Erasmus imkanlarından da faydalanabilecekler. 

Tekstilin başkenti Bursa'da üniversite sanayi iş birliğinin çok güzel örneklerinin sergilendiğini kaydeden UTİB Başkanı Engin, öğrencilerin dördüncü sınıfta haftanın iki gününü şirketlerde geçirdiklerini, böylece daha okurken çalışmaya başlamış olacaklarını söyledi. Tekstil sektörünün 80'e yakın Ar-Ge Merkezi ile bu alanda öğrencilere kendilerini geliştirme açısından olanak sağladığını kaydeden Engin, diğer sektörlerle birlikte 128 Ar-Ge Merkezi bulunan Bursa'nın bu alanda bir cazibe merkezi olduğunu bildirdi. Tekstil mühendisliği okuyan öğrencilerin aynı zamanda; endüstri, makine, işletme, inşaat, kimya ve çevre mühendisliğinde yüksek lisans fırsatı da olduğunu duyuran Pınar Taşdelen Engin, "Çünkü tekstil günümüzde sadece giyim olmaktan çıktı ve otomotiv, sağlık, inşaat, savunma, uzay ve havacılık gibi birçok sektörde tekstil var" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'nın en güçlü tekstil üreticisi olduğunu, ihracatta ise dünyada beşinci, Avrupa'da ikinci sırada yer aldığını anlatan Pınar Taşdelen Engin, hazır giyim ile birlikte 2 milyon kişiyi istihdam eden sektörde, kadın istihdam oranının yüzde 41 olduğuna dikkat çekti. Sektörün öneminin içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde kendisini gösterdiğine vurgu yapan Engin, "İnsan hayatı için acil ihtiyaç olan maske, koruyucu giysiler, koruyucu ekipmanlar gibi birçok ürün tekstil sektörümüz tarafından hızlı ve başarılı bir şekilde üretildi. Bu konuda ülkemizde sıkıntı yaşanmadığı gibi ihracat da yaptık. Hepimizi derinden yaralayan orman yangınlarıyla mücadele eden kahramanlarımızın giydiği yanmaz içlikler, tulumlar, eldiven, battaniye gibi birçok ürün de tekstil mühendislerimizin başarısıdır. Tekstil mühendisliğini tercih edecek gençlerimiz, ülkemizin geleceğinde pay sahibi olacakları gibi, kendi geleceklerini de altın iplikle dokuyacaklar" diye konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı
Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık yüzde 36,20, aylık yüzde 8,52 arttı.
TÜRKİYE EKONOMİSİ
KDV düzenlemesi etiketlere yansıyacak!
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tüm taraflarla görüşerek yürüttüğü çalışma kapsamında KDV oranları...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
Akaryakıt deposunu doldurmak 6 ayda ikiye katlandı!
Akaryakıta gelen son zamlarla depolar artık daha pahalıya doluyor. Son altı ayda fiyatlar neredey...
DÜNYA EKONOMİSİ
İngiltere işçi kıtlığıyla karşı karşıya!
Yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları ve veri analistlerinin yüksek talep gördüğü İng...
TÜRKİYE EKONOMİSİ
MTV'de son günler!
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) ilk taksit için ödemeleri için 10 gün kaldı. Yeni yılda yapıla...
DÜNYA EKONOMİSİ
Instagram'da ücretli abonelik dönemi
Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin para kazanabileceği ve kullanıcıların aylık ücre...
Otomotiv pazarına korona darbesi
Mobil bankacılığa Covid19 dopingi
Türk sağlık sektörüne övgü
Güneşe beşinci yakın geçişini yaptı

En Çok Okunan Haberler

35 Ülkeden 300 Firma İşbirliği İçin Bursa'da

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve S...

Üniversite - Sanayi - STK iş birliği Ağrı'da...

Sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni nesil insan kaynağını...

Yörsan, Matlı Holding'in oldu!

Türkiye'nin beyaz et ve yumurta sektöründe önde gele...

Motorine zam geliyor:

Çarşamba günü motorine 40 kuruş zam gelmesi bekleniy...

Boyner Grup ve KAGİDER "İyi İşler"e devam e...

Boyner Grup ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (K...

ASARIM YARIŞMASINDA İLK ÜÇE GİREN TASARIMLAR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 11 sene...

BUSİAD'da Buğra Küçükkayalar dönemi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) 4...

TECHXTILE İNOVASYON LİGİ'NDE EĞİTİM MARATONU...

UTİB, TechXtile İnovasyon Ligi 2021 kapsamında final...

Elektrik faturalarında yeni dönem bu ay başl...

Faturalarda kademeli ücretlendirme sistemi ile az ku...

Nâzım Hikmet 120. yaş gününde anıldı

Türk şiirinin ulu çınarı, dünya şairi Nâzım Hi...

YouTube zenginlerinin listesi yayınlandı

Yılın en yüksek ücretli YouTube yıldızlarının listes...

KIZ FUTBOLCULARIMIZ, TÜRK KADINININ YÜZ AKI ...

Bursa Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kız ...

Haydi çocuklar tiyatroya

COVID 19 salgını sürecinde kurulan, iki yıldır çalış...

İngiltere işçi kıtlığıyla karşı karşıya!

Yazılım geliştiricileri, siber güvenlik uzmanları ve...

Instagram'da ücretli abonelik dönemi

Sosyal medya devi Instagram, içerik üreticilerin par...