TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Almanya'nın ihracatı eylülde düştü

Buna göre, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 2,4 azalarak 126,5 milyar euro oldu. Piyasa beklentisi, ülkenin eylül ayı ihracatının yüzde 1,1 düşüş göstermesi yönündeydi.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2023 21:02
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2023 21:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Almanya'nın ihracatı eylülde düştü

Böylece Almanya'nın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 16,5 milyar euro olarak gerçekleşti. Eylül 2022’de söz konusu fazla 5 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.Eylül 2022’ye göre ihracat yüzde 7,5, ithalat da yüzde 16,6 geriledi.Almanya'da eylül ayı ihracatının 69,8 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 58,7 milyar euroluk bölümü de AB ülkelerinden gerçekleştirildi.

Ağustos ayına göre, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 2,1 ve bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 2,6 düştü.Destatis verilerine göre, Almanya'nın, en önemli ticaret ortağı Çin'e ihracatı, ağustos ayına kıyasla yüzde 7,3 azalarak 7,3 milyar euro oldu. Söz konusu dönemde Almanya’nın diğer önemli ticaret ortağı ABD’ye ihracatı yüzde 4 düşerek 12,8 milyar euroya, Rusya’ya ihracatı ise eylülde yüzde 11,2 azalarak 600 milyon euroya indi. Rusya’dan ithalat ise yüzde 7,5 artarak 200 milyon euroya yükseldi.

Bu arada, ülkenin ocak-eylül döneminde ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 artarak 1 trilyon 177 milyar euro oldu.Analistlere göre, yavaşlayan küresel büyüme, sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme çabası da Alman ihracatını olumsuz etkiliyor.ING Küresel Makro Araştırma Başkanı ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Dış ticaret artık Alman ekonomisinin güçlü ve dayanıklı büyüme itici gücü değil, aksine engel teşkil ediyor." ifadelerini kullandı.

Alman ekonomisinin geri kalanı gibi ihracat sektörünün de resesyon ve durgunluk arasındaki çizgide sıkışıp kalmış durumda olduğunu belirten Brzeski, “2022'nin başından beri net ihracat, altı çeyreğin dördünde ekonomi üzerinde olumsuz bir etki oluşturdu. Tedarik zincirindeki aksaklıklar, daha parçalı bir küresel ekonomi ve Çin'in ihracatta hedef pazar olmaktan ziyade giderek daha çok rakip ülke olmaya doğru evrilmesi Alman ihracat sektörünü baskılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Almanya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde, zayıf satın alma gücü ve yüksek faiz oranları nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralmıştı.Hükümet, 11 Ekim'de bu yıl için daha önce yüzde 0,4 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini küresel ekonomideki durgunluktan dolayı eksi yüzde 0,4 olarak güncellemişti.Uluslararası Para Fonu (IMF) da Almanya'nın bu yıl için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3'ten eksi 0,5'e indirerek, bu yıl küçülen tek gelişmiş ülke olacağını bildirmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.