TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Araç alım-satımı yapacaklar dikkat! Önemli ölçüde azalma görebiliriz'

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, bu yılın ilk altı aylık döneminden geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 1 milyon 4 bin 721 oldu. Peki yeni düzenlemenin ardından fiyatlarda son durum ne? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 18.07.2023 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 18.07.2023 09:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Araç alım-satımı yapacaklar dikkat! Önemli ölçüde azalma görebiliriz'

İKİNCİ EL PAZARINDA HAREKETLİLİĞİN SEBEBİ NE?

Geçtiğimiz yıllarda özellikle pandemi süreci ile başlayan kur, işçilik maliyetleri, tedarik sorunları gibi sebeplerle sürekli artan otomobil fiyatları, birikimleri bu alana çekerek otomobili ihtiyaçtan çok bir yatırım alanı haline getirdi.

Özellikle son iki yıldır daha da artan taleple boyut değiştirerek yatırım alanından büyük bir kayıt dışı ticaret alanına dönmüştü.

"TİCARET MAKSATLI ALIMLARDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALMA GÖREBİLİRİZ"

Kazandıran bir yatırım olarak ve karlı bir kayıt dışı ticaret alanı olarak görülmesi talebin en büyük iki sebebi. Bakanlığımızın son attığı adımlar neticesinde uygulanacak denetimlerle beraber özellikle ticaret maksatlı alımlarda önemli ölçüde azalma görebiliriz.

EN ÇOK HANGİ MODELLER TERCİH EDİLİYOR?

3-Sıfır otomobillerde en çok C Segment sedan aile otomobilleri tercih ediliyor. Genelde bu araçların ülkemizde imal edilmesi sebebiyle sağladığı fiyat avantajı ve sahip olduğu konfor neticesinde en çok tercih edilen otomobillerin başında geliyor. İkinci el otomobil piyasasında da paralel bir tercih söz konusu.

YAZ AYLARINDA YÜKSELİŞİN DEVAMI GELİR Mİ?

İçinde bulunduğumuz temmuz ayı başına kadar fiyatlara yükseliş trendi hakimdi. Ancak kapsamı genişleterek süresi uzatılan 6+6 yönetmeliğinin etkisi ile şu an fiyat artışları kesilmiş durumda.

Bununla birlikte satış adetlerinde de düşüş söz konusu. Önümüzdeki süreçte kur artışları ya da diğer faktörlerin etkisi olmaz ise araçların sıfır fiyatından yüksek rakamlara satılmasının yasaklanması ile birlikte fiyatlarda bir miktar gerileme görebiliriz.

Ancak kur ve ÖTV gibi araç fiyatlarını etkileyen diğer faktörlerde değişiklik yaşanırsa, bunlara paralel olarak fiyatlarda değişimler yaşanabilir.”

Otomobil satıcısı meslektaşlarımızın paylaştığı bu tür ilan sayılarında ciddi manada düşüş olsa da, bireysel kullanıcıların paylaştığı ilanların pek çoğunun durduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda ilan sitelerinde paylaşılan her ilan Ticaret Bakanlığı’mıza bildirilecek ve yönetmeliği ihlal ettiği tespit edilen ilan sahiplerine 300 bin TL’ye kadar ceza kesilecek. Bu noktada sadece fazla fiyat yazan kişiler değil, olağan dışı düşük fiyatlandırma yapanlarda yine cezai müeyyidelerle cezalandırılabilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.