TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakanlıktan yeni uygulama: E-ticarette ‘gizli denetim’ başlıyor

Ticaret Bakanlığı'nın başlatacağı yeni uygulama kapsamında, kamu kuruluşları, internetten ürün sipariş ederek gizli denetim yapacak. Denetim yapan kuruluşlara, uygunsuz ürünler tespit etmesi halinde, ürünün satışını durduracak, içeriğine erişimi engelleyecek ve idari para cezası uygulanacak.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2023 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakanlıktan yeni uygulama: E-ticarette ‘gizli denetim’ başlıyor

UYGULAMA TÜM ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, uygulamanın tüm ürüleri kapsayacağını söyledi. Bolat "Vatandaşlarımızın sağlığının korunmasını, uygunsuz ürünleri e-ticaret üzerinden satışa sunanlara yönelik etkin önlemler alarak kurallara uyan iktisadi işletmeleri haksız rekabere karşı korumayı öncelik olarak gördük" dedi.

TEKNOLOJİK GELİŞMELERE UYGUN ŞEKİLDE DEMETİM

Bolat, teknolojik gelişmelere uygun şekilde denetim sisteminin güncellenip ileriye götüreceklerini belirterek "e-ticarette Ürün Güvenliği Projesi'nin de kısa süre içinde hayata geçeceğini söyledi. Proje kapsamında, yapay zeka desteği ile internette satılan güvensiz ürünlerin tespitini sağlayacak bir yazılım geliştirilecek.

SATICILAR VE ARACI HİZMET SAĞLAYICILARININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Uygulama kapsamında satıcıların ve aracı hizmet sağlayıcılarının yükümlülükleri de belirlendi. İmalatçı, yetkili temsilci, ithalatçı, dağıtıcı veya ilgili teknik düzenleme kapsamında ürünlerin imalatına, piyasada bulundurulmasına veya hizmete sunulmasına ilişkin sorumluluğu olan diğer gerek veya tüzel kişilerin, piyasaya güvenli ve mevzuata uygun ürün arz etme, ürünlerin taşıyabileceği risklere karşı önlemeler alma ve gerektiğinde yetkili kuruluşlarla işbirliği yapma yükümlülükleri bulunuyor.

Aracı hizmet sağlayıcılarının da güvenli ve uygun ürün satışına aracılık etme, ürünün izlenebilirliğini kolaylaştırmak üzere tedarik zincirinde yer alan bir önceki ve varsa bir sonraki iktisadi işletmeciye aie bilgileri en az 10 yıl boyunca muhafaza etme ve söz konusu bilgileri gerektiğinde yetkili kuruluşlarla paylaşma gibi yükümlülükleri bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.