TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bankalardan kredi kartında nakit avans limitine yüzde 25 sınırı!

Ekonomi politikasının değişmesinin ardından iç talebin yavaşlaması, dezenflasyon programının en önemli bacaklarından birini oluşturuyordu.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bankalardan kredi kartında nakit avans limitine yüzde 25 sınırı!

TCMB tarafından bireysel kredilere getirilen sınırlama, buradaki büyüme hızını aşağı çekti. Ancak kredi kartları açısından büyüme hızlı şekilde devam etti. Taksitli kredilerde yüzde 45’lere gerileyen büyümeye rağmen kredi kartlarındaki büyüme hızı yüzde 140’larda kalmaya devam etti.

Yaklaşık 2 aydan bu yana kredi kartlarına dönük bir düzenleme üzerine tartışmalar sürerken, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar, “Kredi kartı düzenlemesi yapmak için üç alan var. Kart faizi, taksit sayısı ve limit kısıtlamaları. Belirli alanlarda taksit sayısı sınırlaması ve limit kısıtlamaları yoluyla bu harcamaların düşürülmesi söz konusu olabilir” demişti. Konuyla ilgili çalışmalar devam

ederken, yerel seçim öncesi resmi bir düzenleme gelmeden, bankaların sınırlamaları hayata geçmeye başladı. BDDK’nın yetki alanındaki düzenleme ile ilgili resmi bir yazışma olmamakla birlikte, bankaların kredi kartı nakit avans limitlerinin şu an için kart limininin yüzde 25’iyle sınırlandırdıkları belirtiliyor.

Bununla birlikte bankaların alışverişlerde kurumların yaptıkları taksite “ek taksit” uygulamasına da son verdikleri öğrenildi. Bazı bankaların seçim sonrasında gelebilecek limit sınırlamalarına karşın önceden yaptıkları limit artışı uygulamasını sürdürmemeleri konusunda sözlü olarak uyarıldığı da vurgulandı. Limit artışlarının maaş beyanları ile sınırlı olmasının gerektiği hatırlatılırken, buna uymayan

bankalara üstü kapalı uyarı gittiği de aktarıldı. Seçim sonrasında yazılı olarak yapılacak düzenlemeyle birlikte kart harcamalarının kontrol altına alınması için farklı seçeneklerin de düşünüldüğü, ancak adımların kesinlik kazanmadığı belirtiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.