TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bilgisayar fiyatlarına zam kapıda!

2024 yılında Türkiye'deki bilgisayar pazarında fiyatların yüzde 25 oranında artması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bilgisayar fiyatlarına zam kapıda!

Tüketici elektroniği sektörü Türkiye’de güçlü bir büyüme kaydetmeye devam ediyor. Bloomberg HT’den Hande Berktan’ın haberine göre, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Amerikan bilgisayar, yazıcı ve baskı sistemleriyle donanım üreticisi olarak sektördeki büyümeyi değerlendirirken, kişisel bilgisayar pazarındaki büyümenin yüzde 36, kurumsal bilgisayar pazarındaki büyümenin ise yüzde 16 olduğunu belirtti. HP’nin oyun bilgisayarları kategorisinde yüzde 164 büyüme kaydederek pazarda lider konumda olduğunu vurgulayan Urçar, Türkiye’de bilgisayar pazarının toplamda 3 milyon adet olduğunu ve oyun pazarında yüzde 24 pazar payına sahip olduklarını ifade etti.

Yazıcı pazarına da değinen Urçar, Türkiye’de yazıcı pazarının yüzde 7 büyüyerek 250 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını ve küreselde HP’nin yazıcı pazarının 7 milyar dolar ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu aktardı.

Ancak, yapay zeka trendinin etkisiyle kişisel bilgisayarlarda ciddi bir büyüme beklediklerini ifade eden Urçar, seçim sonrası ilave mali sıkılaştırma tedbirleri nedeniyle bu yıl pazarda yüzde 5 ile yüzde 10 arasında bir daralma öngördüklerini belirtti. Bilgisayar fiyatlarında ise yüzde 25 civarında bir artış beklediklerini açıklayan Urçar, yazıcı tarafında ise fiyatların daha stabil kalmasını öngördüklerini belirtti. Şirketin sürdürülebilirlik politikaları kapsamında ise iklim değişikliğiyle ilgili hedefleri bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.