TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir KDV zammı da ilaca geldi! 15 bin ilaç fiyatında zam...

KDV oranlarında yaşanan fiyat artışı sonrası ilaç sektörü de bu durumdan yakından etkilenirken, yapılan artış ile birlikte 15 bin ilaca birden zam geldi.

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2023 13:14
Haber Güncellenme Tarihi: 10.07.2023 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bir KDV zammı da ilaca geldi! 15 bin ilaç fiyatında zam...

“KDV YÜKÜNÜN ZARARINI HEM BİZ ECZACILAR HEM DE SGK TAŞIMAK ZORUNDA KALACAK”

“İlaç ertelenemeyen, yerine ikame edilecek hiçbir ürün bulunmayan insan sağlığı ve tedavisi için son derece önemli bir ihtiyaçtır. KDV artışı hem ülkemizdeki ilacın en büyük alıcısı konumundaki devletimize ekstra bir finans yükü, hem de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza da ödeyecekleri katkı payı ve farklara yansıyacak artış nedeniyle ek külfet getirecek. Bu artan KDV yükünün zararını hem biz eczacılar hem de SGK taşımak zorunda kalacak.

“14.900 ÇEŞİT İLACIN FİYATLARI BİR KEZ DAHA ARTACAK"

Gelişmiş ülkeler bu durumun farkına varmış ve devletlerin geri ödeme sistemindeki ilaç gibi yaşamsal ürünlerin vergileri (yani KDV) sıfır veya 1(bir) olarak uygulanıyor. Yani Devletler geri ödeme kurumlarının ilaç tedavilerindeki vergi yükünü hafifletiyor. Temel gıda ürünlerinde belirlenen yüzde 1 (birlik) KDV oranı, yaşamamız için en temel ihtiyaç olan ilaç için de kabul edilmelidir ve asla değiştirilmemeli. 10 Temmuz’dan itibaren KDV oranında değişiklik yapılan 14.900 çeşit ilacın fiyatları bir kez daha artacak. Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz.”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, bugünden itibaren ilaçta KDV oranını yüzde 10’a çıkaran düzenlemeye tepki göstererek “Temel gıda ürünlerinde belirlenen yüzde 1 (birlik) KDV oranı, yaşamamız için en temel ihtiyaç olan ilaç için de kabul edilmelidir ve asla değiştirilmemeli. 10 Temmuz’dan itibaren KDV oranında değişiklik yapılan 14.900 çeşit ilacın fiyatları bir kez daha artacak. Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz” dedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), 7 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a ilişkin yazılı açıklama yaptı.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, bugünden itibaren ilaç KDV oranını yüzde 10’a çıkaran düzenlemeye ilişkin şunları kaydetti:

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.