Hava Durumu

Boğaziçi Vakfı, Kızılay iş birliği ile Somali’ye yardım eli uzatıyor

2006 yılından bu yana birçok yardım projesine imza atan Boğaziçi Vakfı, Türk Kızılay iş birliği ile birlikte Somali halkının yaralarını sarmaya hazırlanıyor. Vakıf, “Elinden Geleni Yapmak İçin Uzat Yardım Elini” adlı yardım kampanyasıyla Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle gıda krizinin daha da derinleştiği Somali’de, açlık ve susuzluk yüzünden ölümle burun buruna yaşayan binlerce çocuğa yardım eli uzatıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2022 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2022 10:05
https://www.kadinveekonomi.com
Boğaziçi Vakfı, Kızılay iş birliği ile Somali’ye yardım eli uzatıyor

Açlık ve kıtlık ile yüzü yüze olan Afrika kıtasının doğusuna yönelik insani yardımlar devam ediyor. 1980'lerden bu yana en şiddetli kuraklık dalgasını yaşayan bölgede, yaklaşık 13 milyon kişi yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle ölüm tehlikesi altında yaşıyor. Buğday ihtiyacının neredeyse tamamını Rusya ve Ukrayna’dan tedarik eden Somali, savaş nedeniyle duran sevkiyat yüzünden çok ciddi bir krizle karşı karşıya kalmış durumda. Somali’de yarısı 5 yaşın altında olan 1,4 milyon çocuk açlıkla savaşıyor. Ülkede yaşanan kuraklık ve kıtlık nedeniyle 330 bin çocuk tıbbi tedaviye ulaşamazsa hayatını kaybedecek. Üstelik bu durum sadece Somali’yi değil Afrika’daki onlarca ülkeyi de tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora göre, kıtada Rusya ve Ukrayna buğdayına bağımlı olan çok sayıda ülke, gıda krizi ve fiyat artışlarıyla doğrudan etkileniyor.

2018-2020'de Rusya'dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna'dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri, toplam ithalatının yüzde 44'ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi. Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını bu iki ülkeden karşılarken, bazı ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90'ı geçiyor. Somali de onlardan biri. Somali, buğday ithalatının yaklaşık yüzde 100'ünü bu ülkelerden karşılıyor.

BM, “kıtlık krizi” uyarısı yaptı

Afrika kıtasının doğu kısmını etkileyen yoğun kıtlık Birleşmiş Milletleri (BM) de alarma geçirmiş durumda. Bölge son yılların en kötü kuraklığıyla boğuşurken Birleşmiş Milletler, 4,1 milyon insanın acil gıda yardımına ihtiyacı olduğu uyarısını yineledi. En çok etkilenen ülkenin ise Somali olduğu vurgulandı. Birleşmiş Milletler, ülkedeki açlık ve susuzluk seviyesinin kriz boyutlarına ulaşması nedeniyle acil eylem çağrısında bulundu.

Kızılay ve Boğaziçi Vakfı el ele verdi

Toplumun birliktelik, dayanışma, yardımlaşma duygularını geliştirmek ve dil, ırk, cinsiyet gibi ayrımları gözetmeksizin uzun yıllardır yardım faaliyetlerini sürdüren Boğaziçi Vakfı, 2011 yılından bu yana başta Somali olmak üzere kıtlık çeken birçok Afrika ülkesine insani yardım ve bağış kampanyaları organize eden Kızılay ile el ele vererek Ramazan ayında da büyük bir yardım kampanyası başlattı. Boğaziçi Vakfı, bu yardım çağrısıyla toplumu harekete geçirerek Somali’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı amaçlıyor.

Sinpaş Grubu’ndan 1 milyon TL bağış

“Elinden Geleni Yapmak İçin Uzat Yardım Elini” diyerek Somali halkına yardım eli uzatan Boğaziçi Vakfı, ülkedeki kıtlık ve çocuk ölümlerinin azaltılması için çalışmalar yürütecek. Vakıf, geniş kapsamlı yardım kampanyası ile Türk iş dünyasını ve kamuoyunu da yardım elini uzatmaya davet edecek. Yardım çağrısına ilk yanıt ise Sinpaş Grubu’ndan geldi. Sinpaş Grubu kampanyaya 1 milyon TL bağış ile destek olurken, Kızılbük GYO da Kızılbük projesindeki her bir müşterisi adına 100 TL bağışta bulunacağını duyurdu. 100 TL’lik yardım, Somali’de 5 yaşında bir çocuğun ortalama bir aylık gıda ihtiyacına karşılık geliyor.

Boğaziçi Vakfı ve Türk Kızılay’ın iş birliği ile yürütülen yardım kampanyasına katılmak için TR94 0001 0021 1039 0090 2631 59 IBAN no’lu hesaba bağış yapılabiliyor. Açlıkla savaşan Somalili çocukların kalplerine dokunabilmek için siz de bağış kampanyasına katılabilir; vereceğiniz destek ile onlara nefes olabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.