TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Borsada yatırımı olanlar dikkat: Yükseliş devam eder mi?

Altın ve dolar fiyatlarında yaşanan dalgalı seyir vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Peki Borsa tarafında durum ne? Yükseliş trendi devam eder mi işte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 10:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Borsada yatırımı olanlar dikkat: Yükseliş devam eder mi?

ALTINDA YÖN NE OLACAK? 

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Ons fiyatlarında Fed’e yönelik faiz artırım beklentilerle birlikte 1900 dolar seviyesine kadar geri çekilirken yeni haftada bu seviye üzerinde bir toparlanma görmekteyiz. Bu hareketliliğin Fed’in faiz artırım beklentilerinin fiyatlara yansıması ve tekniksel bazda bir tepki hareketi olduğunu söyleyebiliriz. Yükseliş trendinin oluşabilmesi için 1932 dolar seviyesinin geçilmesi gerektiği görüşündeyiz. İçeride gram altın fiyatları ise dolar kurundaki dengelenmenin etkisiyle 1600 TL üzerinde yer alıyor. Gram altında yeni bir yükseliş trendinin başlaması için 1652 TL direncinin geçilmesi gerektiği kanısındayız.

ABD enflasyonunda manşet tarafta düşüş trendi korunsa da çekirdek tarafta katılığın korunduğunu takip etmekteyiz. Manşet tarafta ise enerji fiyatlarındaki düşüş etkili oluyor. Kritik veride özellikle çekirdek enflasyonda %5,00 olan piyasa beklentisinin altında kalınması durumunda altın fiyatlarında volatilite artabilir. Aksi bir senaryoda piyasa beklentilerinin üzerinde kalan bir çekirdek enflasyon görmemiz halinde ise altın fiyatlarında baskının devam edeceği görüşündeyiz.

BORSADA RALLİ SÜRER Mİ?

Seçimlerin ardından ortaya konulan para politikası bize yarı ortodoks bir yaklaşımı işaret etmekle beraber büyüme üzerinde baskı oluşturulmak istenmediği görüşünü bizde hakim kılıyor. Büyümenin devam ettirilmek istenmesi, teşvik mekanizmasının aktif kalması ve ücret düzenlemelerinin devam etmesi halinde BİST100 endeksindeki rallinin devam edeceği düşüncesindeyiz.

Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin ise milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Son dönemde ABD’de veriler oldukça karışık gelmeyi sürdürüyor. Örneğin geçtiğimiz hafta güçlü gelen ADP özel sektör istihdam değişimi ve ISM hizmetler verileri faiz artırımı beklentilerinin pekişmesine neden olmuştu. Ancak ISM hizmetler verisinin zayıf gelmesinin ardından tarım dışı istihdam rakamı Haziran ayı için beklentilerin altında kaldı ve önceki aylar için aşağı revize edildi. Bu belirsizlik Fed’in sözlü yönlendirmesinin altın fiyatları için en önemli yön gösterici olmasını beraberinde getiriyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yaptığı konuşmada nispeten şahin bir tavır sergileyerek yıl sonuna kadar iki ek faiz artışına işaret etmesinin altın fiyatları için kısa vadede olumsuz bir resim çizdiği söylenebilir.

12 TEMMUZ'A DİKKAT

Bu çerçevede son dönemde 1,900 – 1,930 dolar aralığında dalgalı seyreden altın fiyatlarının büyük ölçüde ABD faiz eğrisine bağlı kalmayı sürdürdüğünü ve 1,930 dolar üzerine yeni bir hareketin büyük ölçüde ABD ekonomisine dair yavaşlama, resesyon gibi riskleri gündeme getirecek veri akışlarına bağlı olduğunu gözlemliyoruz. Beklentiden düşük gelecek olası bir enflasyon gerçekleşmesi altın için bu yönde olumlu bir sinyal olacaktır. Diğer yandan piyasa beklentilerinin altın için destekleyici bir ABD faiz indirim süreci senaryosuna dönüşmesi enflasyonda gözlenen yavaşlamanın diğer öncü ekonomik göstergeler ile pekişmesine ve Fed’in sözlü yönlendirmesinde yapacağı değişikliklere bağlı kalabilir. 12 Temmuz tarihinde açıklanacak ABD tüketici enflasyonunun hem manşet hem de çekirdek göstergede aylık 0,3% seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftayı yüzde 7.5’luk yükseliş ile kapayan borsa bu haftada yükselişini devam ettirdi.  ABD enflasyon verisi var Çarşamba günü. Orada da yıllık % 3.1 e gerilemesi bekleniyor. ABD de Fed'in bir kere daha son kez belki ondan sonra bin kere daha faiz artırımı yapması bekleniyor. Biz de açıkcası 6200'ün üzerinde kaldığımız sürece 20 Temmuz’daki PPK toplantısına kadar pozitif bir seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. 21 Temmuz ile birlikte ikinci çeyrek bilanço dönemi başlıyor olacak. Bu çeyrekte özellikle havacılık otomotiv ve çimento sektörlerinin karlılık açısından öne çıkacağını düşünüyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.