TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

En düşük emekli maaşı için 2 farklı tahmin!

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Meclis Genel Kurulu'nda... Emekliler Temmuz ayında en düşük emekli maaşının değişip değişmeyeceğini merak ediyor. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş ile Ekonomist Muhammet Bayram merak edilen kritik soruyu cevapladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2023 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2023 09:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
En düşük emekli maaşı için 2 farklı tahmin!

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN HESAPTA OLACAK?

Memur emeklilerini maaşlarını 1’i ile 5’i arası alıyorlar. Zam farkı olmadan maaşlarını aldılar. Geçtiğimiz dönemde de bir artış söz konusu olmuşu. Önceki dönemde maaşlar yatırıldı, memurlar sonraki ay için zam farklarını almışlardı. Böylelikle yüzde 7.5’luk zam farkı bir sonraki ay ödenecektir.

SSK emeklileri 17 ile 26’sı arasında sigorta tahsis numaralarına göre maaşlarını alıyorlar. Bağkur emeklileri 25 ile 28’i arasında maaş alıyor. SSK, Bağkur emekli zamları kendi hesaplarına zamanında yatacaktır. Memur emeklileri ise zam farkını geç almış olacaklardır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTACAK MI?

En düşük emekli maaşı 7500 TL olarak kaldı. 5500 TL sene başında gerçekleşen tutardı. Mart ayında da 7500 TL oldu ancak burada 7501 TL ve üzeri alanlar zamdan faydalanamamıştı.

Şu anda yüzde 25’lik zam 7501 TL ve üzeri maaş alanlar için yapılan bir artış diyebiliriz. Bir kişi 6 bin TL maaş alıyorsa yapılan zam kendisine bir artış yaratmayacak. Yüzde 25 zamla birlikte 1500 TL zam alacak toplam maaşı 7500 TL olacak.

Kök maaşı 6 bin TL’nin altında olanların maaşlarında bir değişiklik olmadı. Şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan görüşülen teklifle birlikte Genel Kurul’a bu şekli ile yansıtılacak.

Yüzde 25 zammın Genel Kurul’da artırılabileceğini düşünüyorum. Emeklilerin maaşları düşük kaldı. En düşük memur maaşına yüzde 86’lık zam, asgari ücrete yüzde 34’lük zam yapılmış oldu. Yüzde 25 zammın şu an itibarıyla yetersiz kaldığını, yüzde 30’lara tamamlanabileceğini düşünüyorum. En düşük emekli maaşı 7500 TL’den 10 bin TL’ye getirilebilir."

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “Memur ve emeklilere yapılan zammı içeren düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Salı günü Meclis gündemine gelmesini bekliyoruz.

‘HAFTA SONU YENİ ZAMLAR BELİRLENMİŞ OLUR’

Meclis’te de onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulur ve hafta sonunda yeni zamlar belirlenmiş olur.

Emekliler temmuz zamlarını yüzde 25 olarak bu ay içerisinde almış olurlar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA BEKLENTİLER NELER?

En düşük emekli maaşlarına bir düzenleme olabileceği kanaatindeyiz. En düşük emekli maaşı 7500 TL seviyesindeydi. Önceki dönemde yeni emekli maaşları belirlenirken, zam oranıyla birlikte taban aylık da belirlenirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen yasal teklifinde taban aylıklara bir güncelleme gelmedi.

Bu noktada emeklilerin beklentisi karşılanmamış oldu. Emeklilerin en düşük emekli maaşına zam yapılmasına yönelik yoğun talepleri bize ulaşmaktadır.

EN DÜŞÜK ÜCRETE YÜZDE 25 ZAM YANSITILSIN TALEBİ!

Meclis’teki görüşmelerde en düşük emekli maaşına yüzde 25 zammın yansıtılarak 9 bin 400 TL seviyesi civarında bir en düşük emekli maaşının belirlenebileceğini düşünüyorum.

Bir sürpriz yaşanacaksa bu konuda olabilir. Onun dışında Meclis’te sürecin tamamlanması ile birlikte yasa devreye girecektir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.