TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ev sahibi ve kiracılar arasındaki anlaşmazlık sonuçlanıyor!

Kira uyuşmazlıkları açısından çok farklı alternatiflerle çözüm üretiliyor. Bazılarında tahliye günlerinde anlaşma yaratılıyor. Bazılarında bedel konusunda anlaşmalar üretiliyor. Kademeli kira artışı gibi anlaşmalar yapılabiliyor. Bazılarında ise, yepyeni kira sözleşmesi hükümleri üzerinde mutabakat sağlanıyor. Arabuluculuk ile mahkemelerde hiç olmayacak alternatiflerle çözümler üretiliyor. Burada olay bazlı, arabulucunun önerisi ile de şekillenebilen sayısız çözüm mümkün.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 08:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Ev sahibi ve kiracılar arasındaki anlaşmazlık sonuçlanıyor!

BİRİNCİ ÖRNEK: AİLE ŞİRKETİNDE ORTAKLIK

Benim özellikle yoğun çalıştığım ticari uyuşmazlıklardır. Bir arabuluculuk örneğinden bahsetmek gerekirse, iki kardeş sahibi oldukları önemli bir şirkette birbirleri ile anlaşamaz hale gelmişlerdi. Yarı yarıya ortaklardı, şirkette önemli varlıklar olmasına rağmen huzursuzluk hakim olmuştu. Karar almakta zorlanıyorlardı. Şirket haricindeki mal varlıkları da dağınık bir şekilde üzerlerine kayıtlıydı. Hatta bir tanesinin üzerinde fazla mal varlığı vardı.

Biz tüm mal varlığının değerlemesini sağladık. Tarafların paylaşımda anlaştığı bir sonuca vararak, iki kardeş arasındaki ortaklığa son verdik. Şirketin bölünmesi yönünde karar alındı. Bu çok önemli bir anlaşma. Eğer bu anlaşma olmasaydı, iki kardeş arasında 8-10 yılı bulacak davalar ortaya çıkacaktı. Küskünlük ve kırgınlık artacaktı. Mallar bir şekilde değerinin altına satılmaya çalışılacaktı. Türkiye’den bir şirketin aile içi tartışmalar nedeniyle ortadan kalkması yerine arabuluculuk sayesinde sorun çözüme kavuşturulmuş oldu. Burada arabuluculuk süresini 3-4 ayda tamamladık.

İKİNCİ ÖRNEK: TİCARİ ALACAK

Türk şirket ile yurt dışından bir şirket arasında alacak tartışması vardı. Biz bu alacağa ilişkin arabuluculuk toplantılarından birini de yurt dışında yaptık. Arabuluculukta anlaşma, alacağın belli rakamda, tarafların mutabakatıyla taksitler halinde ödenmesi ile sağlandı. Taraflar birbirini anlamaya başladılar. Bu arada taraflar birbirlerine güven kazandı. İkinci bir ticaretin de mümkün olabileceğini fark ettiler, hem eski alacağı hem de yeni ticari ilişkinin koşullarını aynı arabuluculuk anlaşmasında belirlemek suretiyle bir arabuluculuk ürettik.

‘VATANDAŞ ARABULUCULUKTA KENDİNİ RAHATLIKLA İFADE EDEBİLİR’

Vatandaş açısından arabuluculuk tarafların kendilerini rahatlıkla ifade edebildiği bir toplantı anıdır. Arabulucu tarafsız olmak durumundadır. Geçen hafta bir arabuluculuk toplantısında taraflar birbirlerine sarf ettikleri güzel sözlerden dolayı göz yaşları döktü. Bu bir işçi-işveren uyuşmazlığıydı. İşveren tarafını temsil eden kişi insan kaynakları yetkilisiydi. Bu sözler arabuluculuk sözleşmesinde kaydedildi. Çalışan, işveren ilişkisinin sağlıklı bir şekilde sonlandırılmasını sağladık. İki tarafın birbirlerine güzel sözler söyleyerek referans olmasının önünü arabuluculuk sayesinde açmış olduk. Bu da işçi, işveren uyuşmazlığı açısından yaşanmış bir arabuluculuk örneğidir. Bu tür bir duygu ve birbirini anlama psikolojisini mahkemede yaşamak mümkün değildir.

ÜÇÜNCÜ ÖRNEK: DAVAYA SON VERİLDİ, KİRA BEDELİ VE TAHLİYE KONUSUNDA ANLAŞILDI.

Kira konusunda yürüttüğümüz bir arabuluculukta, taraflar arasında Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmekte olan dava vardı. Taraflar 1 yıl için daha kira ilişkisini sürdürme konusunda anlaştı. Yeni kira bedeli belirlendi. Bu arada tahliye taahhüdü kiracı tarafından verildi ve mevcut davada tarafların birbirinden herhangi bir talebi olmaksızın sonlandırıldı. Bu örnekten de görüldüğü üzere, arabuluculuk sadece davayı engellemiyor. Adliyelerde görülen davaların da ortadan kalkması açısından fayda sağlıyor. “

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.