TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Evlenecek gençlere devletten 150 bin lira!

Aile ve Gençlik Fonu için başvurular bugün depremlerden etkilenen illerde başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2024 08:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 08:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Evlenecek gençlere devletten 150 bin lira!

Aile ve Gençlik Fonu için başvurular bugün asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde başlıyor.

150 bin TL tutarındaki evlilik kredisi uygulamasına dair ayrıntılar belli oldu.

Peki, 150 bin TL kredi başvuru şartları neler? Kimler başvurabilecek? İşte detaylar...

BAŞVURULAR  BUGÜN BAŞLIYOR

Aile ve Gençlik Fonu’na başvurular 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sitesinden alınmaya başlayacak. Aile ve Gençlik Fonu oluşturulurken uluslararası kriterlerden faydalanıldı. Ancak deprem bölgesi için şartları özellikle esnetildi ve farklı tutuldu. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerin başvuruları alınacak. İlerleyen süreçte ise program tüm gençleri kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştırılacak. 

30 YAŞINI GEÇMEMEK GEREKİYOR

Gençler bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreç yürütülecek. Yaş gruplarına ilişkin incelemeler yapıldı. Fondan faydalanmak isteyen gençler başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında yani 30 yaşından gün almamış olması gerekiyor.

ASGARİ ÜCRET DETAYI

Yoğun fizibilite çalışmaları yapıldı, uluslararası kriterler incelendi. Çok sayıda gencin söz konusu fondan yararlanması için çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiği yönünde bir kriter belirlendi.

KREDİ NİKAHTAN SONRA

Fondan yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi itibarıyla resmi nikah gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerekiyor. Değerlendirmelerin ardından gerekli şartları taşıyanların fondan yararlanabilecek. Fondan yararlanacak gençlerin Bakanlığın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak ve evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.