TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Faiz kararı vatandaşın cebine nasıl yansıyacak!

Bir sonraki dönemde faiz artırımı yapmadan piyasayı izleyip daha sade adımlarla gidecektir. Mayıs ayında enflasyonun pik yapacağı noktaya ulaşacağız. Biz burada enflasyonla mücadele kapsamında faiz artırımı döngüsü içinde olacağız. Belli dönemde plato çizip faizlerin sabit tutulup devam edilmesi gerekecektir.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2023 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2023 14:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Faiz kararı vatandaşın cebine nasıl yansıyacak!

FAİZ ARTIŞIYLA NELER DEĞİŞTİ?

Merkez Bankası önden yüklemeli bir şekilde artış yaptı. Ben en az bir dönemde faizin artırılmayacağını düşünüyorum. İhracatçıların döviz, reeskont kredileri için üst sınır belirlenecek dedi. Kredi kartı akdi faizlerinin aralık ayında üst sınırının belirlenmesi bir plato çizileceğine ilişkin gösterge. Gelecek dönemde biz bir faiz artışı görmeyeceğiz.

Şu anda kredi kartı nakit çekim avansı yüzde 4.4 seviyelerinde, kredi kartı akdi faiz 3.8’ler seviyelerinde. Burada maliyetlerin artması ile beraber belli seviyeden fazla harcaması olan kişiler kredi kartı kullanmaz hale geldi.

VATANDAŞIN CEBİNE NASIL YANSIYACAK?

Sıkı bir para politikası uyguluyoruz. Beklenti sene sonu yüzde 40’lar seviyesinde faiz oranıydı. Kış ayları yaklaştı maliyetler artacaktır. Vatandaşın bir nebze zorlanacağı dönem olacak. Ocak ayı itibarıyla yeni ücret zamlarımız var. Son yapılan artışlar enflasyon oranı üzerinden yapıldı artı refah payı artışı yapıldı. Ocak ayı itibarıyla yüzde 40’lar seviyesinde asgari ücret artışı, yüzde 50’ler seviyesinde memur ve emeklilere zam artışı ile beraber hanehalkının yangınını söndürmeye çalışacağız.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ MESAJI NE?

Uludağ Üni. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Okşak ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "2.5’lik artış bekliyorduk Merkez Bankası biraz daha öncü davrandı. Kredi kartı harcamalarına dikkat çekmiştik. Kredi kartı harcamalarının geri ödemesinde problem olduğunu söylemiştim. Alınan kararlarda olumlu taraf var bu güzel.

İyi tarafta ne var? Değerli TL peşindeyiz, yabancı yatırımcıyı getirecek. Bu konuda Merkez Bankası’nın kararlılığını gösteriyor olması yabancının gelişini bir miktar öne aldı.

PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Yabancının beklentisini karşılayacağını bugün gösterdik. Altın tarafı piyasada risk iştahını artırıcı kararları seviyor. Altında karar beklentilerin üzerinde olduğu için gevşemeyi gördük.

STRATEJİST CÜNEYT PAKSOY: MERKEZ BANKASI CİDDİ MANEVRA ALANI KAZANDI

Stratejist Cüneyt Paksoy ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Önemli bir karar, bundan sonraki aralık toplantısı dahil yerel seçime kadar süreç dahil Merkez Bankası ciddi bir manevra alanı kazanmış oldu. Önden yüklemeli adımları devam etmiş oldu.

Birkaç nokta var çok önemli. 40’a gelerek önümüzdeki dönem gerçekleşecek enflasyona göre eğer revize edilmezse son raporda 36-42 aralığı hedef göstermişti Merkez Bankası. Hızlı bir şekilde reel getiri noktasına gelmiş olduk, çok önemli ve kıymetli.

BORSADA YÖN NE OLUR?

Borsa İstanbul’un ucuz kaldığını görüyoruz. Düzeltme sürecinden çıkmak üzereyiz 8 binin üzerinde kapatırsak daha önce gördüğümüz 8600’lerin geçilmesi ile öngörülebilir bir program var. Yıl sonuna kadar hatta seçime kadar 10200 hedefi masada kalmaya devam edecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.