TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

FATF Başkanı açıkladı:

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı T. Raja Kumar, Türkiye'nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede kaydettiği ilerlemelerle uluslararası mali sistemdeki konumunu güçlendirme yolunda önemli adımlar attığını belirtti. Ekonomi gazetesinden Elif Karaca'ya verdiği röportajda Kumar, Türkiye'nin gri listeden çıkarılması için gerekli şartları yerine getirme konusunda ciddi bir kararlılık gösterdiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 09:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
FATF Başkanı açıkladı:

HAZİRANDA KARAR VERİLECEK

FATF'nin Şubat 2024 Genel Kurulunda, Türkiye'nin üzerinde anlaşılan eylem planını tamamladığına ve kaydedilen ilerlemenin Haziran 2024'te yapılacak Genel Kurul öncesinde bir saha ziyareti gerektirdiğine karar verildiği belirtildi. Söz konusu ziyarette, FATF uzmanları Türkiye'nin ilerlemesini yerinde değerlendirecek ve bulgularını Genel Kurula sunacak. Kumar, Haziran 2024'teki toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılıp çıkarılmayacağının kararlaştırılacağını ifade etti.

2019 yılında yapılan bir değerlendirme sonucu belirlenen eksikliklerin ardından FATF tarafından gri listeye alınan Türkiye, bu durumun üstesinden gelmek için yoğun bir çaba sarf etti. Kumar, Türkiye'nin özellikle yüksek riskli kuruluşların denetiminde insan kaynağını artırması ve kar amacı gütmeyen kuruluşların kötüye kullanılmasını önlemeye yönelik risk temelli yaklaşımları benimsemesi gibi konularda önemli adımlar attığını açıkladı.

FATF, 1989 yılında Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde kurulmuş ve kara paranın aklanması ile mücadele eden uluslararası bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin 1991 yılında üye olduğu bu kuruluş, aynı zamanda 2001 yılından bu yana terörün finansmanı ile mücadele görevini de yürütüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.