TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gündem olacak prim kulisi GSS, Bağ kur borçluları dikkat!

Prim borçlularını ilgilendiren karar dün yayımlandı. Karara göre SGK prim ve diğer alacakları için gecikme faizi yükseltildi. SGK uzmanından özellikle Bağkuru etkileyecek kulis bilgisi geldi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Gündem olacak prim kulisi GSS, Bağ kur borçluları dikkat!

YAPILANDIRMA MI GELİYOR?

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca bu kapsamda yasanın ilgili maddesinde yer alan gecikme cezası oranı, kanuni oran olan yüzde 3 olarak belirlendi.

Sözcü TV'de yayınına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen şu ifadeleri kullandı:

"Genel Sağlık Sigortası; çalışmayan, eşinin sosyal güvencesi olmayan otomatik olarak borç çıkar GSS adında. Tamamen muhtaçlık belgesi almanız lazım."

"GSS borcu olanlara gecikme zammına faiz geldi. SGK, 'Ben sana bunu aydan aya çıkarıyorum, ödemezsen faizini artırırım' diyor."

"Bunun yanında BağKur prim borçları vardır. Kişinin şirketi vardır, devlete emeklilikle ilgili her ay ödemesi gereken prim var."

YAPILANDIRMA İÇİN KULİS BİLGİSİNİ PAYLAŞTI

"Kulis bilgisi olarak geçeyim, bir yapılandırma bekleniyor, vergi ve Bağkur yapılandırması... Sosyal Güvenlik kasasına doğru çok fazla borç birikmiş durumda. Bu sebepten bir yapılandırma bekleniyor."

"Yapılandırma döneminden önce bir artış yapılır, daha sonra bir yapılandırma çıkar. Tabii bu yüzde yüz açıklanmış bir şey değildir. Yüzde 50'lik ihtimalle böyle bir süreç gelecek gibi duruyor."

"Yine de faiz birikmemesi için danışanlarıma borçlarını ödemelerini rica ederim. Aktif borçlarını kapatabiliyorlarsa kapatmalarında fayda var."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.