TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hakkını alamayanlara gizli fırsat!

Günümüzde pek çok kişinin yaşadığı problemler arasında yer alan miras paylaşımı, erkek kardeşler arasındaki pay bölüşümünde sıkıntılar ortaya çıkarıyor. Pay bölüşüm sırasında bir kardeşim anne ve baba üzerindeki duygusal etkisini kullanarak taşınmazı kendi üzerine alma hakkı bulunmaktadır. Kardeşler arası miras paylaşımındaki anlaşmazlık durumunu en az düzeye indirebilmek amacıyla yapılan yeni düzenlemeler dikkat çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 09:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Hakkını alamayanlara gizli fırsat!

MİRAS PAYLAŞIMINDA YENİ DETAY

Aile içerisinde yaşanabilecek en büyük problemlerden biri olarak karşımıza çıkan miras paylaşımında sıkça yaşanan sorunlara çözümlerde peş peşe gelmeye başladı. Hem maddi hem de manevi zararlara yol açan bu durum yasal haklarla nasıl bölüştürüleceğine ilişkin detaylarda açıklanmaya başladı.

Anne ve babanın hayatta olması durumunda kardeşlerden birinin taşınmazı kendi üstüne alması durumunda diğer kardeşin hukuka başvurma hakkı bulunmaktadır. Hukuka aykırı olması durumunda anne ve baba vefat ettikten sonra dahi mal üzerindeki miras hakkını geri alma durumunuz bulunuyor. Bu davada herhangi bir zaman aşımı durumu bulunmamaktadır.

ZORUNLULUK DURUMU KALKIYOR

Hisseli tapular kapsamında hissedarların paylaşım konusunda herhangi bir mutabakata varamaması durumunda kardeşler arasında paylaştırılmasında noter onayına gerek kalmamaktadır. Hisseli tapu alımında Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve parsellerin tespit edilmesi gerekiyor. Bu kapsamda, miras kalan bir evin kardeşlere devri için yazılı bir sözleşme yapmak yeterli olmaktadır.

TAPU İPTAL DAVASI NEDİR?

Tapunun iptal edilmesi usulü aykırı ve kanunsuz olması durumunda düzenlenen bir dava çeşididir. Tapu kaydını tekrardan hukuka ve gerçek duruma uygun hale getirilmesi amacıyla açılan bu davada mülkiyetle ilişkili olduğu için kesin hüküm verilmeden icra hükmüne geçiş yapılamaz.

TAPU İPTAL DAVASI NASIL AÇILIR?

Taşınmazın bulunduğu yerde Asiye Hukuk Mahkemesi bulunuyorsa tapu iptal davası açılabilmektedir. Bu durumda Dilekçenin eksiksiz ve kusursuz olması gerektiği belirtilirken gayrimenkulün kayıt bilgileri ile olayda hukuka aykırı olan durumlar da tespit edilmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.