TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kiracı olduğu evi günlük kiraya verene rekor ceza yolda!

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, iş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, kentte odaya kayıtlı 6 bin esnaf olduğunu belirterek "3 bin civarında yabancı olmak üzere yaklaşık 15 bin 'ayakçı' diye tabir edilen satış ve kiralamalarda aracılık yapan var" dedi. "Dolandırıcılıkla ilgili her gün 20-30 şikayet alıyoruz." diyen Çağlar

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kiracı olduğu evi günlük kiraya verene rekor ceza yolda!

KİRALIK EV FİYATLARI 4 KATINA ÇIKTI

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz de pandemi, Rusya- Ukrayna savaşı, deprem gibi nedenlerle kiralık ev fiyatlarının arttığını Türkiye'de, 110 bin civarında evin günlük kiralık olarak kullanıldığını söyledi. Gündüz, "Son 2 yılda günlük kiralık ev arzının yüzde 97 arttığı Türkiye'de, büyükşehir ve turizm faaliyetleriyle öne çıkan kentlerde, bu modelin kısa süreli seyahat veya tatil için alternatif olduğuna değinerek, bu süreçte kiralık ev fiyatlarının 4 kat arttığına dikkat çekti.

Günübirlik ev kiralama yöntemi nedeniyle sorunlar yaşandığını anlatan Gündüz, bu yöntemle konaklama biçiminin turizm sektöründe de yeni bir iş modeli oluşturduğunu ifade etti. Gündüz, ev sahiplerinin yüksek kazanç için konutlarını günübirlik kiralamasının turizmi de kötü etkileyerek kayıt dışı ekonominin artmasına sebep olduğunu ifade etti. Gündüz, konut satın alan yabancıların da evleri kendi ülke vatandaşlarına kiralamasının, bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarını artırdığını da ekledi.

1 MİLTON TL CEZA

İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu, kendi ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için 100 bin TL idari para cezası uygulanacağını ifade eden Gündüz "Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu, turizm amaçlı kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin TL idari para cezası verilecek. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ile her defasında 100 günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen ilk sözleşme tarihinden itibaren 1 yıl içinde aynı konutu 4 defadan fazla kiraya verenler hakkında 1 milyon TL idari para cezası verilecek." dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.