SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kiraya zam yapacaklar dikkat!

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Son dönemde konut kiralarındaki fahiş artış tartışılırken, işyeri kiralarında da TÜFE'nin üzerinde artış yapılamıyor. Hukukçular, işyerlerindeki kira artışlarını TÜFE ile sınırlayan hükmün 8 yıl süreyle ertelendiğini hatırlattı. Bu erteleme süresinin Temmuz 2020'de dolmasıyla birlikte artık işyeri sahipleri 'tacir' olan kiracılarından TÜFE'den daha fazla artış isteğinde bulunamıyor.
Haber Giriş Tarihi: 11.10.2021 11:01
kadinveekonomi.com

Tacir olan kiracılardan da işyerlerini kiralayan mülk sahiplerinden de kira artış oranlarına ilişkin çok sayıda soru geliyor.

Birçok kişi, kira sözleşmelerindeki artış oranını TÜFE artış oranıyla sınırlayan kanuna tacirler ve kiralanan işyerleri açısından getirilen istisnai düzenlemenin süresinin dolup dolmadığını soruyor.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun bugünkü köşesinde kira hukukuna ilişkin bu ve benzer soruları kira hukuku alanında uzman Bursa Barosu avukatlarından Olcay Göçüm yanıtladı...

TÜFE ORANINDA ARTIŞ, İŞYERİ KİRALARI İÇİN GEÇERLİ Mİ?

"Kira parasının tespit ve ödenmesine ilişkin kiralardaki artışı TÜFE oranı ile sınırlayan düzenleme (Türk Borçlar Kanunu'nun 344. maddesi) yasa ile (6353 sayılı yasa) 'kiracının tacir ve kiralayanın işyeri olması' şartıyla sekiz yıl süreyle ertelenmişti. Yasada öngörülen bu sekiz yıllık erteleme süresi 1 Temmuz 2020'de sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar