TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kırmızı et sorununa İtalyan ırk çözümü!

Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısı 2022 yılı verilerine göre 17 milyona ulaştı. Son 20 yılda, hayvan sayısında yüzde 70’ler düzeyine varan artış yaşanırken, 2011’den 2022’ye kadar geçen 11 yılda ortalama sığır karkas ağırlığı 250 kg’dan 290 kg seviyesine çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2024 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2024 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kırmızı et sorununa İtalyan ırk çözümü!

“14-16 AYDA 450-460 KİLOGRAM KARKAS ET ELDE EDİLEBİLİYOR”

 Cengiz Torun, en etçi sığır ırkı Anaborapi Piemontese’nin karkas et ortalamasının 14-16 aylık bakım süresinde 450-460 kg. ağırlığına eriştiğini, et randımanının yüzde 69-73 olduğunu, Türkiye’de ise bu rakama ancak başka kültür ırklarının 8 ay fazla beslenerek bile ulaşamadığını bildirdi. Torun, Piomentese’nin mera ve kapalı ahır hayvancılığına uygun, buzağı kayıplarının yok denecek kadar az ve etçi ırklar içinde 2.500 litre ile en fazla süt verimi bulunan bir ırk olduğunu anlattı.

“ÇİFTÇİ, DAHA FAZLA VERİM ALARAK KAZANÇLI ÇIKACAK”

Veteriner Hekim olarak 32 yıldan bu yana “Anaborapi Piemontese” ırkı ile binlerce yavru ürettiğini anımsatan Torun, etinin dünyanın en kaliteli kırmızı eti arasında yer aldığını, kolesterol bulunmayışından dolayı da en sağlıklı etler sınıfında olduğunu kaydetti.

Mevcut sığır varlığının yüzde 20’sinin bu ırka ait sperma ile suni olarak tohumlanması durumunda Türkiye’de et açığı oluşmayacağına dikkat çeken Cengiz Torun, “Piemontese sığırı çift kaslıdır, myostatin geni nedeniyle çift kas şekillenmiştir ve myostatin geni doğal bir gendir. Bundan dolayı 3 yıl içinde kırmızı et üretiminde fazlalık yaşanacak, kırmızı et fiyatları ucuzlayacak, vatandaş da kaliteli et yiyecektir. Çiftçi, aynı orandaki yemle beslediği sığırdan daha fazla et verimi sağlayacak ve kazançlı çıkacaktır” diye konuştu.

“ADANA’DA SAF IRKA ULAŞTIK”

Firmalarının, Piemontese ırkına ait spermaları anavatanı İtalya’dan tedarik ettirdiğini, Anaborapi Kooperatifi’nin Piemontese ırkı spermalarını yavru testinden (progeni) geçiren, 350 bin kayıtlı sığıra sahip en yetkili kuruluş olduğunu ifade eden Cengiz Torun, bu ırkın boğa spermalarının azot tankları içinde -196 santigrat derecede dondurulmuş olarak Türkiye’ye getirildiğini ve suni tohumlamanın bu şartlar muhafaza edilerek gerçekleştirildiğini, Adana’da bazı çiftliklerde yapılan suni tohumlamanın ardından saf ırka ulaştıklarını bildirdi. Torun, boğa sperması fiyatlarının, diğer kültür sığır ırklarının spermalarından pahalı olmadığını da anlattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.