TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kooperatifler, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kooperatiflerin, kadınların kaynaklara ve ekonomik fırsatlara erişimini artırarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 09:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kooperatifler, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlıyor

ANKARA (İGFA) -  New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu’nun 66’ncı Oturumunun “Çevre ve afet riskini azaltma politikaları ve programları: küreselden yerele bütüncül ve entegre eylemler yoluyla eşitliği ilerletmek” başlıklı Bakanlar düzeyindeki yuvarlak masa toplantısına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık,  iklim değişikliği nedeniyle doğal afetlerin her zamankinden daha sık yaşandığını dikkati çekti. Bakan Yanık, kadınların bakış açılarını sürece dahil etmenin önemine vurgu yaptı. 

Nüfusun artması ve gıdaya olan yüksek talep nedeniyle, kadınlar ve kız çocukları üzerindeki yıkıcı etkiler daha belirgin hale geldiğini ifade eden Bakan Yanık, iklim değişikliğine küresel tepkinin tamamen etkili kılınması için hem erkeklerin, hem de kadınların eşit düzeyde liderliğine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ‘Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi’ projesinin yürütüldüğünü hatırlatan Bakan Yanık, “Kooperatifler, kadınların kaynaklara ve ekonomik fırsatlara erişimini artırarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunuyor. Bu doğrultuda Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesini ve yaygınlaştırılmasını, sürdürülebilirliklerinin sağlanmasını, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesini ve görünürlüklerini artırmayı amaçlıyoruz. Programa göre 6000 kadın ve 3000 erkek eğitim ve destek hizmetlerinden yararlanacaktır” diye konuştu.

Türkiye, Paris İklim Anlaşmasına uyum sağlarken, 2053 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmeyi taahhüt ettiğine vurgu yapan Bakan Yanık, iklim değişikliğinin yanı sıra savaş, göç ve yoksulluktan muzdarip kadınların dramının ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.