TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuzu etine zam üstüne zam!

Gelen zamlarla beraber yılbaşından bu yana satışlarda yüzde 30 düşüş yaşandığı belirtiliyor. Fiyatlarda önümüzdeki hafta düşüş bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 08:34
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 08:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Kuzu etine zam üstüne zam!

HAYVANINI SATAN PARASINI FAİZE YATIRIYOR

Ankara’da dün yapılan kesimlerde kıvırcık cinsi süt kuzusu karkas etin kilogram fiyatı 440 ile 450 lira arasında değiştiğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu eski başkanı Fazlı Yalçındağ, Antep toklusu fiyatının ise 390 lira olduğunu bildirdi. Geçen hafta kuzu karkas etin kilosunun 430 liradan satıldığını ifade eden Yalçındağ, dana karkas etin fiyatı geçen haftaya göre biraz daha durulduğunu söyledi. Küçükbaş hayvancılık üretimi yapanlara fiyat artışını sorduklarında 30 bin liradan aşağı çalışacak çoban bulamadıklarını ifade ettiklerini aktaran Yalçındağ, ‘’Üreticiler, sattıkları kuzuyla çobanın parasını karşılayamadıklarını belirtiyorlar. Üretici verdiğim arpanın parasını karşılayamıyorum diyor. Kimseye bir şey söyleyecek durumumuz yok. Memleketin genel anlamda bir yüksek enflasyonu var. Yine TÜİK verilerine göre hayvan sayısında da bir azalma var. Bunun nedenlerini sorgulamak lazım.

Bir de bu dönemde hayvanını satan, parasını götürüyor faize yatıranlar da oluyor. O kadar çileye katlanmadan oturduğu yerde para kazanacağım diye düşünüyor. Bunu son dönemde çevremizden duyuyoruz. Üretim olmadan ülkede hiçbir şey olmaz. Bir de bu işi yapan insanlar yaşlı insanlar ve çocukların bunu devam ettirmek istemesinden de kaynaklanıyor’’ dedi.

KASAP SAYISI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR

 Eskiden İstanbul’da 6 bin kasap dükkanın olduğunu aktaran Yalçındağ, şu anda Kasaplar Odası’na sorduğunuzda kendilerine kayıtlı bin 500 esnafın olduğunu ifade ediyorlar. Bir o kadar da Ticaret Odası ve diğer yerlere kayıtlı olduğunu varsayarsak, 3 bin sayısını ancak bulunduğunu ve bundan 20 yıl önce bu sayının yaklaşık 6 bin olduğunu dile getirdi. Kasap sayısında ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Yalçındağ, ‘’Hayvancılık gibi bu işi de artık gençler yapmıyor. Yapan da meslek hastalığından dolayı bir dizi rahatsızlık yaşıyor. Yeni yeni meslekler çıkıyor ve gençler bu mesleklere yöneliyorlar’’ diye konuştu.

YILBAŞINDAN BU YANA TÜKETİM %30 DÜŞTÜ

Geçen hafta başında gelen 20 lira zammın ardından kuzu karkas ete 40 lira daha zam geldiğini kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, son gelen zamla birlikte kuzu etinin fiyatı 440 ile 460 lira arasında değiştiğini söyledi. Fiyatı etkileyecek bir unsurun bulunmadığını aktaran Tüfekçi, ‘’Son 1 aylık dönemde yem fiyatında da zam gelemdi. Normalde bu dönemde süt kuzusu çıktığı için fiyatlarda bir düşüş bekliyorduk ama olmadı. Ancak, önümüzdeki hafta ben piyasada bir düşüş bekliyorum. Ayrıca, yılbaşından bu yana tüketim yüzde 30’un üzerinde azaldı. Kasap esnafı elektrik, kira ve işletme giderlerinden dolayı kepenk kapatıyor. Geçen ay 28 kasap kapandı, 4 yeni kasap açıldı’’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.