TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçim öncesi rezervden tarihi satış!

Eski TCMB Hakan Kara'nın hesaplamalarına göre, 4-8 Mart haftasında TCMB'nin rezervlerinden net döviz satışı 8,1 milyar dolarla tarihi seviyeye yükseldi. Böylece TCMB'nin net döviz satışı, son üç haftada 14,4 milyar dolara, yılbaşından bu yana geçen 10 haftada 20,9 milyar dolara ulaştı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 17:18
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 17:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Seçim öncesi rezervden tarihi satış!

TABLO YENİ YILDA TERSE DÖNDÜ

Yılbaşından önceki 10 haftada TCMB nette 17,1 milyar dolarlık döviz alımı yaparak rezerv biriktirmişti ancak seçim öncesinde terse dönen yabancı sıcak para hareketleri ve artan yerli döviz talebiyle birlikte işler tersine döndü.

TCMB 10 Kasım 2023 ile 22 Aralık 2023 arasındaki dönemde swap hariç 20,3 milyar dolarlık net rezerv artışına imza atmıştı. 22 Aralık 2023 ile 08 Mart 2023 arası dönemde  swap hariç net rezervde yaklaşık 17,2 milyar dolarlık düşüş görüldü. Geçen hafta swap hariç net rezervde yaklaşık 5,7 milyar dolarlık düşüş olduğu tahmin ediliyor.

Geçen hafta bankalar hem likidite koşulları hem de TCMB'nin olası faiz artışına hazırlık olarak swap (döviz-TL takası) miktarını 6,2 milyar dolar artırmışlardı. Buna rağmen brüt ve net rezervdeki artışın 0,5 milyar dolar gibi çok sınırlı miktarda kalması bekleniyor. Resmi veriler yarın açıklanacak. TCMB'nin swap hariç net döviz pozisyonu da 1-12 Mart arasındaki dönemde 8,8 milyar dolarlık düşüşle -66,8 milyar dolara kadar geriledi.

TCMB'DEN ÜST ÜSTE ÖNLEMLER

TCMB, enflasyon ve kurdaki baskıyı azaltmak üzere rezerv satışı dışında da adımlar atıyor.  Zorunlu karşılık düzenlemeleriyle mevduat ve kredi faizlerinde artış hedeflenirken, bankalara da döviz işlemlerini kısıtlamaları yönünde sözlü yönlendirme yapıldığı biliniyor. Yine TCMB'nin yönlendirmesiyle nakit avansta taksit ve limitler düşürüldü. 

Reuters'ın aktardığına göre, ticari kredi faizlerinde de bu hafta yüzde 60'lı seviyeler görülürken, bazı bankaların ticari kredi limitlerini de düşürdüğü belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün hesabından İngilizce olarak paylaştığı mesajda, döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğuna işaret ederek, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini çıpalamaya kararlıdır. TCMB'nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak için maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.