TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tekstil sektörü iflas tehlikesi altında!

Denizli'de 1986 yılında kurulan ve 34 yıldır faaliyet gösteren bir tekstil fabrikası, geçtiğimiz yıl eylül ayında iflas etti. Fabrikanın kapanmasıyla 300 çalışan işinden oldu. CHP geçtiğimiz aralık ayında sektörün sorunlarının araştırılması amacıyla önerge verdi. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Önergeyi veren CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, iktidarın yanlış politikaları nedeniyle 2021 yılı ağustos ayından beni sektörde daralma yaşandığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Tekstil sektörü iflas tehlikesi altında!

ARPACI, ŞU İFADELERİ KULLANDI:

"Tekstil sektörümüz rakiplerine göre en pahalı ülke konumunda. Maliyetlerimiz çok arttı. Biz şu anda rakiplerimizden yüzde 40 pahalıyız. Bu da rakiplere işi kaptırdığımız anlamına geliyor. Benim yaptığım üretim dolar bazında yüzde 50’i arttı. Dolar bazında yüzde 50’i pahalı nasıl satabilirim. Enflasyon ile mücadelenin her alanda yapması lazım. Bu yapılmazsa tekstil sektöründe küçülme her gün büyüyerek devam edecek. Yanlış politikalar sonucu oluşan daralmanın yol açtığı tekstil ve hazır giyim sektöründeki istihdam kaybı 9 ayda 200 bin kişiye ulaştı, bu yılın sonunda rakam 300 bin kişiyi geçecek. Bu rakam sektördeki 1,5 milyon kişinin ekmeğinden, aşından olması demek."

"KÜÇÜK İŞLETMELER YOK OLUYOR"

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen de sektördeki daralma nedeniyle son bir kaç ayda binlerce işçinin işten çıkarıldığına dikkat çekti. Türkmen, "Faizlerin artmasından kaynaklı fabrikalar zora düştü. Bu süreçte büyükler ayakta kalıyor, küçükler yok oluyor. Tekstil patronları bu daralmayı ise işçiye kesiyor. Bu süreci böyle atlamaya çalışıyorlar. En ufak krizde ilk akla gelen yine emekçiler oluyor. Burada hükümetin politikaları önemli. Yüzbinlerce işçinin hakları, güvenceleri ve geleceği patronların insafına bırakılmış durumda" diye konuştu.

İSTİHDAM KAYBI 170 BİNE ULAŞTI 

Sektörde yaşanan kriz kapasite kullanım oranları, üretim ve istihdam rakamlarına da yansıdı. TÜİK verilerine göre, üretim hazır giyim sektörü yüzde 16,7 daralırken bu oran tekstilde yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. Yine kapasite kullanım oranı tekstilde yüzde 71,5; giyimde ise yüzde 76,9’a düştü. 2022 yılında 12,9 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştiren tekstil ve ham maddeleri sektörü ise 2023 yılında 12,6 milyar dolarlık ihracat rakamına geriledi. Her iki sektörde geçen yıl sonundan geçen yılın ekim ayına kadar geçen sürede 170 bin kişi birden azalarak 1 milyon 51 bine düştü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.