TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vergilere düzenleme gelecek mi, KDV oranları artacak mı?

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 11 trilyon 7 milyar 879 milyon 53 bin lira, özel bütçeli idarelere 1 trilyon 85 milyar 217 milyon 713 bin lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara 38 milyar 381 milyon 178 bin lira ödenek verildi. Milyonları ilgilendiren vergilere düzenleme mi gelecek, 2024 yılında katma değer vergisi oranlarında artış yaşanacak mı? HaberTürk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas Para Gündem programında KDV oranlarında değişiklik olabileceğini kaydetti. Haber Türk TV Ekonomi Müdürü Zeliha Saraç da "Yüzde 20, 25 olmamakla birlikte bazı kalemlerde yükseltileceğini anladım ben" yorumunu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Vergilere düzenleme gelecek mi, KDV oranları artacak mı?

KDV oranları artacak mı?

Barlas da, "Sayın Cevdet Yılmaz şunu anlatmaya çalışıyor, ben oran artırmayacağım ama... Zaten artıracağını arttırdı hükümet geçen Temmuz'da biliyorsun. 8 olanlar 10, 18 olanlar 20 oldu. KDV bu. Bir yıldan öbür yıla Kurumlar Vergisi'ni, Gelir Vergisi'ni mi patlatacağız. Böyle bir şeyden bahsetmiyor sayın Cevdet Yılmaz. Hep şikayet ettiğimiz konular var ya. Dolaylı vergiler çok fazla diye. ÖTV'si, KDV'si... Biz gelirden vergi alacağız demek istiyor. Bunlar geleceğe dönük bir temenni. Yoksa gelecek sene yine Kurumlar Vergisi'nden değil daha çok KDV'den vergi toplayacağız. Üçte biri KDV zaten. Zaten oranlar arttırıldı. Bu oranların 20'den 25'e çıkmasını beklemiyorum ama ithalatta da bazı ek vergiler getirildi KDV ile ilgili. Ama KDV'si düşük olan alanlarda ek bir vergi gelir mi gelmez mi merak ediyorum. En az bütçede 3 puanlık bir KDV tahsilatı artışı var." diye konuştu.

Saraç, "20, 25 olmamakla birlikte bazı kalemlerde yükseltileceğini anladım ben." düşüncesini dile getirdi. Barlas, "Tuvalet kağıdının KDV'si neden yüzde 20? Bunlar yüksek... Böyle ben de artırırım vergi gelirlerini. Burada oturmuşuz iki puanlık emekli zammın artışını konuşuyoruz" ifadesini kullandı.Geçtiğimiz temmuz ayında mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 18 Katma Değer Vergisi yüzde 20'ye yükseltildi.Bazı mal ve hizmetlere uygulanan yüzde 8 Katma Değer Vergi oranı ise yüzde 10'a çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2023 yılında alkol ve tütünden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV), önceki yıla göre yüzde 69,4'lük artışla 245,6 milyar TL'ye yükseldi. Bütçe gelirlerinde 2023'te en fazla artış gösteren kalemlerden biri, motorlu taşıtlardan alınan ÖTV oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.