TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beslenmede Yeni Trend

Yazının Giriş Tarihi: 25.03.2021 10:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.03.2021 10:26

Son zamanların popüler beslenme tarzı 'Intermittent Fasting' Türkçesiyle Aralıklı Oruç olarak gündemimizde yer alıyor. Bu hafta sizlere aralıklı oruçtan bahsetmek istiyorum.

Oruç tutma aslında dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından ilk antik çağlardan beri dini ve manevi olarak çeşitli nedenlerle uygulanmaktadır. Aralıklı oruç birkaç yıldır popülerlik kazanmış olup gün geçtikçe de yararlı etkilerini içeren çalışmalar yapılmaktadır.  İlk olarak kilo verme üzerindeki etkisiyle göz önüne çıksa da sağlık açısından da önemli yararları bulunmaktadır. En büyük etkiyi insülin hormonunun düzenlenmesini sağlayarak buna bağlı tip 2 diyabet ve insülin direnci gibi hastalıkların iyileştirilmesinde göstermektedir. Bu sayede obezitenin de önüne geçilebilir. Büyüme hormonu seviyelerini arttırarak da vücutta yağ yakımına yardımcı olabilmektedir. Vücudu belli bir süre aç bırakmak aslında organlara da dinlenmesi ve yenilenmesi için de zaman tanır. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu da yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Aralıklı Orucun çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bunların en yaygınları;

-16:8 yöntemi,

-5:2 yöntemi,

-Ye - dur - ye yöntemidir.

Biraz daha detaylı inceleyecek olursak;

Aralıklı orucun 16:8 yöntemi uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik açısından daha çok tercih edilmektedir. 16:8 yöntemi her gün 14-16 saatlik açlığı ve 8-10 saatlik bir yemek yeme zamanını içermektedir. Bu zaman içersinde 2 ya da 3 öğün şeklinde beslenebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda Leangains protokolü olarak da bilinmektedir. Kadınlar için daha çok 14-15 saatlik bir açlık süresi önerilmektedir. Bu süre fazla gibi görünse de akşam yemeğini 8 gibi bitirip sonrasında bir şey yemeyip, ertesi gün ilk öğünü 11-12 gibi yaptığınızda aslında 15-16 saatlik bir açlık süresi sağlamış  olursunuz. Tercih olarak geç kahvaltı ya da kahvaltıyı es geçilip direkt öğle yemeği tercih edilebilir.

Bir diğer aralıklı oruç yöntemi olan 5:2 de, haftanın 5 günü normal beslenme diğer 2 günde ise yaklaşık 500 - 600 kalori içeren bir beslenme uygulanır.

Son olarak ye - dur - ye yönteminde haftanın 1 ya da 2 günü için 24 saatlik açlık sağlanmalıdır. Tüm bu aralıklı oruç yöntemlerinde açlık süresince su, çay, kahve tüketilebilir.

Bunun yanında bu yöntemler aslında kalori kısıtlaması yarattığından da kilo verme üzerinde etkilidir. Fakat 2 öğün besleniyorum diye düşünüp fast food, işlenmiş gıdalar, hazır yiyeceklere yönelik bir beslenme algısı oluşturmamak gerekir. Onun yerine sağlıklı bir beslenme planında olması gereken tam tahıllar, meyve ve sebzeler, balık, sağlıklı protein ve yağlarla birlikte bir bütün olarak beslenme tarzı benimsenmelidir. Ancak bu şekilde aralıklı orucun yararlı etkilerinden faydalanabiliriz.

Uzm. Dyt. Elifsu Akın

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.