TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İşin sırrı “yapmak”

Yazının Giriş Tarihi: 01.08.2022 19:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.08.2022 19:47

Siz de çabuk vazgeçer ya da erteler misiniz. Uzmanlar mükemmelliyetçi insanların daha çabuk vazgeçtiğini ya da sürekli ertelediğini tespit etmiş. Çünkü hiçbir zaman kafalarındaki ideal koşulları elde edemedikleri için hep bir erteleme ve daha iyi koşulları elde edene kadar erteleme psikolojisinde olurlarmış.

Bu konuyla ilgili güzel bir kıssadan hisse çıkaracağınız etkileyici bir hikaye anlatmak istiyorum.  Yüzyıllar önce hayatta başarılı olmaya kafayı takmış biri bir gün zamanın her şeyi bilen, herkesin danıştığı dönemin en değerli bilgesine gitmiş ve ona “Bana hayatımda yolumu açacak, beni başarıya ulaştıracak en önemli bilgi nedir. Bana bu sırrı bağışlar mısın?” demiş. Bilge biraz düşünmüş,  sonra “bu dünyanın en önemli sırrı sana bunu bağışlarsam bu sorumluluğu taşıyabilecek misin” diye sormuş. Adam biraz düşündükten sonra “tamam taşırım” demiş. Bilge bu sefer “ama bu sırrı öğrendiğin andan itibaren ihtiyacı olan herkesle paylaşmaya söz veriyor musun. Eğer bu bilgiyi insanlarla paylaşmaz sadece kendinde saklarsan bu yük seni ağır ağır hasta eder, öldürür” demiş.  Adam biraz daha düşünmüş ve buna da “tamam, söz veriyorum” demiş. Bilge sonra usulca adamın kulağına eğilmiş ve “bu önemli sır “yapmaktır!” demiş. Adam şaşırmış “yani bu mu sır” demiş. Bilge de “sadece öğrenmek, istemek yetmez eğer denemezsen, yapmazsan hiçbir zaman olup olmayacağını bilemezsin. Başarmak istiyorsan hemen yapma cesareti göster, erteleme ve hemen yap. Yapmak başarmanın sırrıdır” demiş.

Yapmadan o işi başarıp başaramayacağımızı bilemeyiz. Yaparsak hedefimize varmış olacağız, yapamazsak da değerli bir tecrübe edinmiş olacağız. Edison ampulü çalıştırana kadar 2000 deney yapmış ve sonunda çalıştırmayı başarmış. Kendisine bu kadar çok deney yapıp başarısız olduğunuz halde neden vazgeçmediniz diye sorulduğunda “Ben ampulü çalıştırmayan 2000 farklı yol bulmuş oldum. Her keşfim benim için kıymetli” demiş. Bazen hatalarımız bize çok daha fazla şey öğretir ve biz bu öğrendiklerimizle daha hızlı yol alırız.

İstiyorsak, bizim için kıymetliyse, merak ediyorsak, sonunu merak ediyorsak düşünmekten vazgeçip biran önce yapmaya başlamamız gerekiyor. Denemeden, yapmadan sonunu bilemeyiz.

Mark Twain, “Bundan 20 yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız, öyleyse demir alın ve güvenli limanlardan çıkın, rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin” demiş. Ömrümüzün sonunda muhtemelen yaptıklarımızdan değil isteyip de yapamadıklarımız için üzülüp pişmanlık duyacağız.

Unutmayalım ki, çoğu zaman” İyi ki yaptım demek”, keşke yapsaydım demekten çok daha özgüvenli, kararlı ve cesur bir tavırdır.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.