TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ruhsal Zekası Yüksek Olanlar Kazanıyor

Yazının Giriş Tarihi: 06.09.2021 13:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.09.2021 13:53

1900'lü yılların başında Bilişsel Zeka (IQ), sonlarında duygusal zeka (EQ) ve 2000'li yılların başında da Ruhsal Zeka konuşulmaya ve bilimsel literatüre girmeye başladı.

İnsan odaklı kurum ve kültürlerin ön plana çıktığı günümüz iş dünyasında bu bilgileri bilmek ve kullanmak çok kıymetli. Liderlik vasıflarını geliştirmek, modern yönetim metotlarını öğrenmek ve deneyimlemek isteyen herkesin bu konuda bilgi sahibi olması çok önemli. Hem entelektüel bilgi olarak hem de yönetsel farkındalık açısından iş dünyası literatüründe geçen kavramları okuyup öğrenmek de fayda var.

Bilişsel Zeka'nın İngilizcesi "Intelligence Quotient" kısaltması olan IQ, hafıza, mantık, sayısal bilgiler gibi çeşitli alanlarda zeka testleri sonucunda elde edilen rakamsal verileri temsil ediyor. IQ, beynin mantıklı, gerçekçi ve sistematik olan sol lobuyla ilişkilendiriliyor.

Duygusal Zeka'nın İngilizcesi "Emotional Quotient"ın kısaltması olan EQ'nun ilgi alanı ise duygusal zekadır. EQ da beynin sezgilere ağırlık veren sağ lobuyla ilişkilendiriliyor.  EQ, kendinizin ve başkalarının duygularını anlama ve bu bilgiyi davranışları ve kişiler arası ilişkileri yönlendirmek için kullanma yeteneğidir.

Ruhsal Zeka'nın "Spiritual Quotient" in kısaltması olan  SQ ise duygusal zekanın bilişsel zekayla buluştuğu ileri bir zeka kriteri olarak tanımlanmaktadır. Beynin bilgiyi, içgüdüyü, duyguları harmanladığı ve kendine özgü, anlam arayan, iyiyle kötüyü ayırt eden bir bakış açısı yarattığı bu seviye spiritüel zeka seviyesidir. Bu nedenle beynin hem sağ hem de sol lobuyla ortaklaşa temas halindedir.

Ruhsal zekaya sahip kişiler, hem kendileri hem çevreleri için barış ve huzur ortamı sağlayarak daha mutlu, daha başarılı ve daha yaratıcı bir hayat şekillendirmeyi hedeflerler. Dünya'nın içinde bulunduğu durumu baz alarak insanı ve insanlığı değerlendirirken hem bireye hem topluma odaklanmayı, bilgi ve ruh ikilisinin harmanlayarak kişisel çıkarlara değil de büyük resme yönelmeyi hedefler. Ruhsal zekası yüksek kişiler kendilerini iyi tanıyan, anın kıymetini bilen, başkalarının alanlarına saygılı, olayları kökten sorgulama yeteneğine sahip, kolay pes etmeyen hatalarından ders alıp yeniden başlama gücü ve cesareti olan, şefkatli ve alçakgönüllü kişilerdir.

Lider çevresindekilere önderlik ederek, doğru yolu gösteren, başkalarını etkileme yeteneği çok yüksek olan kişilerdir. İnsanlara yön vermesi gereken makamlarda/pozisyonlarda bulunan kişiler otomatikman lider olmuyor tabii ki. O koltuklarda oturan kişilerin kişisel özellikleri, yetkinlikleri, zekaları özellikle de ruhsal zekaları iyi bir lider olmasında önemli yer tutuyor. Ruhsal zekası yüksek bir lider, ekibinin saygısını ve sevgisini kazanan, gönüllerin başkanı olan liderler oluyor. Böyle liderler de kitleleri peşinden sürükleyerek hedefe çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşıyor.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.