ÜÇ NOKTA ...

Şehzan SEÇEN 16 Haziran 2020 Salı, 15:13

Geçenlerde noktalama işaretlerinin anlam üzerindeki o ihtişamlı etkilerini inceliyordum ki aklıma birden ilginç bir fikir geldi. Ben edebiyatçı değilim ama iletişimciyim. Yani işim insan. O halde her bir noktalama işaretini bir karakter olarak hayal etsem acaba ortaya ne çıkar diye merak ettim. İşte bazı noktalama işaretleri ve benim hayali karakterlerim.

Kesme İşareti ( - )

 Ayrımcılık bu karakterin işidir. Bölmeye bayılırlar. İnsanları onlar, bunlar, şunlar diye kategorize eden kişilerdir. Tam bir arada olacağız dersiniz ama kesme işareti gibi devreye girer ve daha iyi olacağınıza sizi ikna edip pat diye sizi ortadan bölerler.

Denden İşareti ( '' )

Bazı insanlar vardır ama fikirleri yoktur, amaçları yoktur, kararları yoktur. Ancak taklitçilik becerileri derseniz işte o konuda tutumları tam olarak on numara, beş yıldızdır. Bu insanların davranışları hiç değişmez ve gelişmez. Aynı denden işareti gibidirler. Kendilerini yaşam boyu tekrar edip dururlar. Kısacası sizi asla şaşırtmazlar.

Ünlem İşareti ( ! )

Şöhret düşkünüdür bunlar. Yani ne yapıp yapmadıkları ile değil, yaptıklarının duyulup duyulmadığı ile ilgilenirler. Reklamın iyisi kötüsü olmaz işte bu karakterin atasına ait bir sözdür. Kendilerini yaşamın merkezine koyan bu kişiler için dünya kendi etraflarında dönmektedir. Kendi etrafında dönmeyen dünyada ise ne olup bittiği bu karakter için hiç önemli değildir.

Virgül ( , )

Bu karakter merhem gibi bir şeydir. Onlar, kendimizi kaptırdığımız hayattaki anlamsız hızımızı keserler. Bizi yavaşlatıp anı yaşamamızı sağlarlar. Benzer olanların bile aslında farklı olduklarını anlatırlar bize. Farkındalık ve anı yaşamak işte bu karakterin özelliğidir. Virgül gibi yaşama es vermeyi sağlarlar. İnsana yarım da olsa nefes olup can katarlar.

Nokta ( . )

Bazı insanlar vardır ya hani çoğumuza rol model olurlar. İşte onlar aynı nokta gibidirler. Düşünceleri doğrudur. Yaptıkları doğrudur. Ayakları yere basar bastığı yerden de ses çıkartırlar. İnsanları incitmezler ama doğruya doğru eğriye eğri demekten de korkmazlar. Cesaretlidirler ama aptal değildirler. Nokta gibi işte ,nettirler.

Üç nokta ( ... )

 İşte bu insanlar muazzamdırlar. Onların yaptıklarını yapamazsınız ama çamurda atamazsınız. Veya bu insanları takdir etmek için illaki onlarla tanışmanıza veya oturup bir kahve içmenize gerek de yoktur. Onlar sadece size değil geleceğe de ışık olur, umut olurlar. Onlar adeta pusula gibidirler. Ama tek kötü yanları vardır. O da tamamlanmamış cümlelerin sonuna konan üç nokta gibi yapacaklarını tamamlayamadan bu dünyadan çoğunlukla erken ayrılırlar. Ancak tarihte daima yer alırlar.                                  

Üç nokta gibi insan olmak kolay değildir ... Eksik ama saygın olmak önemli meseledir...

Haftaya bir arada olana kadar iletişimde kalın, sevgiyle kalın...