TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Köpeğim Ne Der?

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2022 11:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 11:37

Teknolojik gelişmelerin ne kadarını kaldırabileceğiz? Doğrusu çok merak ediyorum. Bazen göklere uçacağız. Bazen de yüksekten yere çakılacağız gibi geliyor.

Hazır mıyız millet?

Kıyam günü gibi düşünelim.

Herkes ayakta. Hakikat ortada.

Neden mi? İnsan “düşünen” “araştıran” “konuşan” varlıktır gibi tırnak içi durumlarımız değişecek gibi görünüyor.

Biz sadece kendi türümüz ile konuşuyoruz ya. Onun baştan aşağı değiştiğini düşünün. İşte burada bir devrim olabilir. Pek çok şey değişebilir. Bu değişim bir takım alt üst oluşlar getirebilir.

Köpeğimiz bizimle konuşabilir mesela.

Bilim insanları bu konudaki mesailerini epey ilerletmiş durumda. Köpek iletişim unsurları tek tek kayıt edilip tanımlanıyor. Kulak ve kuyruk hareketleri, havlama tonları, salgıladıkları kokular, sırt tüylerini kullanış anları… Tüm ince işaretler takipte ve kayıtta.

Tabi bizden 10 bin kat hassas burunları ile mesajlaşabilen bu olağanüstü varlıkların dili ne kadar çözülür bilemeyiz. Şimdilik bildiğimiz; onlar hakkındaki pek çok veri yapay zekaya yükleniyor. Yakın gelecekte telefonumuzdaki uygulama ile köpeğimizin bilgilerini bulut veri tabanına gönderebilecek ve yapay zekadan davranışı analiz etmesini isteyebileceğiz. Bu evcil hayvan tercümanı, insan-hayvan ilişkisini başka bir boyuta taşıyabilir. Köpeğimiz bizimle kendi dilimizde konuşmaya başladığında bizim halimiz nice olur Allah bilir?

Pek çok insan için önce sevimli sonra ürkütücü gelen bu fikir yakın gelecekte hayatımızdaki rutinlerden biri olacak gibi. Benzer çalışma yunuslar ve koyunlar üzerinde de devam ediyor.

Dünyadaki diğer canlar da hep birden avaz avaz konuşmadan kendimize gelebilir miyiz acaba?

Amerikan İşaret Dili yolu ile konuşan Goril Koko ne demişti?

 “Ben Koko. Ben çiçeğim, ben doğayım. İnsanları seviyorum, dünyayı seviyorum, ancak insanlar aptal, aptal! Çok üzülüyorum, ağlıyorum. Zaman azalıyor, dünyayı düzeltmeliyiz, ona yardım etmeliyiz. Çok çabuk olmalıyız, doğa sizi görüyor. Teşekkürler.”

Doğa bizi görüyor. Doğa bizimle konuşuyor. Biz görüyor ve duyuyor muyuz?

Göreceğiz ya da göremeyeceğiz. İşte bütün mesele bu.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.