TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beslenme Alışkanlığı Kazanmak

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2021 10:48

Sağlıklı bir yaşam biliyoruz ki sağlıklı beslenme, egzersiz ve iyi bir ruh haliyle mümkün. Beslenme sürdürülebilir olmalı ve hayat tarzı olarak benimsenmelidir. Kısa süreli olarak zaman zaman tedavi ya da zayıflama amaçlı çeşitli diyetler uygulansa da önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve bunu yaşam boyu sürdürmektir. Beslenme alışkanlığı kazanmak için birkaç öneri;

-Uzun vadeli değişime odaklanın.

 Kilo vermek ya da sağlıklı beslenmek isteyip kısa sürede vazgeçiyorsanız kısa vadeli sonuçlar yerine uzun vadeli değişime odaklanmayı deneyin. Kendinize küçük hedefler koyabilirsiniz. Bunun bir süreç olduğunu ve kendinize zaman tanımanız gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Sağlıklı beslenerek sadece kilo kaybı değil, yorgunluk, uyku sorunları, sindirim gibi çeşitli sorunların çözüldüğünü ve hayat kalitenizin de arttığını göreceksiniz.

-Kusursuz yemeye çalışmayın.

 Uzun süre kısıtlı bir şekilde beslenmek besinlere karşı olumsuz düşünme, duygusal beslenme gibi psikolojik yönden farklı sonuçlar yaratabilir. Bunun önüne geçmek için beslenme alışkanlığı kazanmak bir çözüm olabilir. Sadece 'sağlıklı besinler', sadece 'fast food' değil de beslenmede esnek olmak uzun vadede sürdürülebilir bir beslenme olacaktır. Porsiyon kontrolü ve belirli aralıklarla istenilen yiyecekleri tüketerek zaman zaman gelen besin atakları da kontrol edilebilir.

-Vücudunuzu dinleyin.

Yiyecekleri iyi ya da kötü olarak etiketlemeyin. Vücudunuzu dinleyip size iyi hissettiren beslenme tarzını edinin. Her şeyde olduğu gibi beslenmede de dengeyle hem beden hem ruh sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Tek başınıza zorlanıyorsanız ya da sağlıklı beslenme, kilo verme gibi istekleriniz varsa alanında uzman diyetisyenlerden destek alabilir, hayal ettiğiniz hayata ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın.

Uzman Diyetisyen Elifsu Akın

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.