TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Androgoji Sanatını Nasıl İcra Ediyoruz?

Yazının Giriş Tarihi: 11.04.2022 16:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 04:57

Yetişkinlerin çocuklardan farklı bir şekilde öğrendiği varsayılır. Çocuklara bir konuyu öğretme ve yol gösterme yaklaşımının bilim ve sanat dalına “pedagoji” denirken, yetişkinlere bir şey öğretme bilim ve sanat dalına da “androgoji” deniyor.

Öğretme eyleminin bilim ve sanat dalı olarak görülmesi ne kadar yol gösterici, ufuk açıcı ve vizyoner bir tanımlama. Düşününce de eğitim sürecinde binlerce örneğini bulacağımız bilimsel ve sanatsal ne kadar çok eylem var.

İdeal yetişkin eğitimi nasıl olmalı konusuna girmeden önce çok sevdiğim bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Bir gün ünlü bir ekonomi profesör bir köye eğitime gitmiş. Büyük bir hevesle okula giden profesör konferans salonuna girince ne görsün salonda sadece 1 kişi var. Salonda kalan son çiftçi arkadaşları adına utanarak özür dilemiş ve köyde bir cenaze olması sebebiyle herkesin cenazeye gittiği yalanını uydurarak durumu idare etmeye çalışmış. Profesör çiftçiye sormuş “sizce bu durumda ne yapmalıyım, anlatmalı mıyım.” Çiftçi düşünmüş şu örneği vermiş “bazı günler kümese tavukları yemlemeye giderim bakarım tavukların hepsi kümesten kaçmış. Ama ben oraya kadar hazır gitmişken kümesteki o tavuğu aç bırakmam onun yemini veririm demiş.” Çiftçinin cevabı profesörün hoşuna gitmiş ve “tamam ben sana özel anlatacağım demiş” ve başlamış anlatmaya. Çiftçinin kendisini dinlemek için beklemesinden o kadar çok mutlu olmuş ki anlattıkça anlatmış, her türlü detaya girerek değişik örnekler vererek konuyu aktarmaya çalışmış. Öyle ki 1 saatlik seminerin süresi profesörün coşkulu anlatımıyla 3 saate çıkmış. Seminer sonunda kendinden emin bir şekilde çiftçiye dönerek “Nasıl anlattıklarımı beğendiniz mi, size özel anlattım” demiş. Çiftçi 3 saattir hareket etmeden oturduğu yerden doğrularak “ Hocam ben size kümeste kalan tek tavuğu da gitmişken beslerim demiştim, tüm yemi bu tavuğa yedirdiğimi söylemedim ki” demiş…

Yetişkin eğitimlerin en verimli ve etkin şekilde gerçekleşmesi için uzmanların da tavsiyesi olan benim de yaşadığım tecrübelerle deneyimlediğim birkaç altın kuralı sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle eğitmen katılımcıların bilgili, tecrübeli ve eğitimli olduğu gerçeğinden yola çıkarak onlara bir şeyleri ilkokul öğrencisine öğretir gibi anlatma modelinden uzaklaşıp bir profesyonele o konuda fikir verme, ilham verme, yön gösterme konusunda destek olmak amacıyla anlatmalıdır. Eğitimlerinizi planlarken ve anlatırken daha ilgi çekici olması için bazı tavsiyelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

        Eğitimlerinizin zamanını ve süresini ayarlarken katılımcıdan tavsiye, geribildirim almalısınız, karşılıklı ideal gün ve zamanı belirlemelisiniz. Eğitimlerde konu odaklı olmaktan ziyade o konuda yaşanacak problemler ve çözüm yolları odaklı anlatım şekli tercih edilmelidir. Eğitimlerde deneyimler, tecrübeler, yaşanmış hikayeler anlatmalı, olası hatalardan ve risklerden bahsedilmelidir. Eğitim konunuzla ilgili bilimsel veriler, istatistiki bilgiler, kamuoyu araştırmaları, anket sonuçları gibi destekleyici gerçek uzman verileri kullanılmalıdır.Eğitimde anlatılacak bilgilerin sadece iş yaşamı değil  özel yaşama etkileri konusunda da örnekler verilmelidir. Eğitimde verilen bilgilerin kişilerin iş yaşamına ve sosyal yaşamına olabilecek pozitif katkısı net bir şekilde gösterilmeli, olası faydaları hayal ettirilmelidir. Eğitimi olabildiğince interaktif bir şekilde yürütmeli, kişilerin de bilgi ve tecrübelerini eğitime dahil etmelisiniz. Eğitimler, eğitmen ve katılımcıların birlikte öğrendiği ve keşfettiği bir öğrenme ve gelişim platformu şeklinde tasarlanmalıdır.

Eğitim iş dünyasının gelişimini ve geleceğini belirleyen önemli bir yatırım yöntimi. Paranızı değerlendirmek için doğru yatırım aracı aramadaki hassasiyetin ve araştırmanın eğitim sürecinde de kesinlikle gösterilmesi gerekir.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.