TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir Doz Stres Alır mısınız?

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2023 08:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.07.2023 08:38

     

Hayatın her anında stres var, stresini pozitif enerjiye çevirenler ise kazanıyor. Hayatta başarılı olan insanlara baktığımızda stresini doğru yönetebilen, gergin anlarda sakin kalmayı ve doğru karar almayı başaran, paniklemeyen, motivasyonunu kaybetmeyen kişiler olduğunu görürüz. Stres onların geriye düşmesine değil, tam tersi daha hızlı ilerlemesine katkı sağlar. Zaten bu kişileri diğerlerinden farklı kılan, bir adım öne geçiren davranışlarının başında da kriz anlarındaki tutum ve davranışları olur. Her şey yolundayken bir şeyleri yönetmek, karar almak daha kolaydır, önemli olan işler beklenenin dışındayken motivasyonunu kaybetmeden başarmak için çabalamaya devam etmek.

Stresliyken herkes farklı tepki verir ama genel olarak insan bedeninin verdiği tepkilere bakıldığında aşağıdaki maddeler tespit edilmiş

  Solunum sayısı artar, daha hızlı nefes alınır. Kalp hızlı hızlı atar.  Kaslar gerginleşir, kuvveti artar. Olduğundan çok daha güçlü fiziksel tepki verebilir.Sindirim faaliyeti yavaşlar, iştahsızlık başlar. Göz bebekleri büyür. Vücudun enerji seviyesi yükselir, hareketlenir. Kıpır, kıpır yerinde duramazlar. Beş duyu daha  uyanık hale gelir, dış algı artar, hassasiyet artar. Normalde duymadığımız sesleri duymaya, kokuları hissetmeye ve görmeye başlarız. Stresliysek sokaktan geçen arabanın kornasını, çocuğun ağlamasını hemen fark ederiz.

Kendimizde veya etrafımızdakilerde bu saydıklarımı gözlemliyorsanız stres seviyesinin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazı kişilerin de karakterleri, huyları gereği stres seviyeleri diğer insanlara göre çok daha kısa sürede yükselir. Günlük yaşamında aşağıdaki özelliklere sahip olan kişiler yaşadıkları karşısında daha kısa sürede strese girerler ya da stres seviyeleri genelde ortalamanın üstündedir.

Kaygı düzeyi yüksek kişiler Başkalarına ve kendine güvensiz kişiler Sürekli olarak eksiksiz, kusursuz, tam ve yetkin görünme çabasında olan kişiler Aşırı, sonu gelmeyen, bitmez, tükenmez hedefleri ve istekleri olan kişiler İlkelere, kurallara aşırı bağlı kişiler Aşırı çabalayan ve yoğun çalışma eğilimi olan kişiler

Stresin fazlası hem kişi hem de etrafındakiler için yıpratıcıdır. Ama dozunda bir kaygı ve  stres kişiyi hep dinamik, enerjik ve motive tutar. Hiç stres yapmayan, başaramama kaygısı duymayan insanların eyleme geçmesi ve etrafındakileri geçirmesi çok yavaş olur. Bize ve etrafımızdakiler zarar vermeyecek, bizi harekete geçirecek stres pozitif strestir ve yaşam enerjimizin de önemli bir yakıtıdır. 

Dozunda stres candır, fazlası gereksiz heyecandır….

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.