TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çocuk İşçiliğinin Londra Tarihindeki Kara Geçmişi

Yazının Giriş Tarihi: 25.12.2023 20:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.12.2023 20:35

İş hayatındaki bugünkü çalışma koşullarının çok uzun yılların acı tecrübesi ve koşulların iyileştirilmesi için mücadele eden birçok insanın emeği olduğunu tahmin edersiniz.. Günümüzde denetimlerde işyerlerinin geçirdiği sosyal uygunluk  denetimlerinin altında maalesef birçok acıklı  hikaye ve ölüm kokan içimizi karartan karanlık bir tarihi geçmiş var.

Bugün dünyanın her yerinde firmaların çocuk işçi çalıştırması kanunen yasaktır. BM Çocuk hakları Beyannamesine göre 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından da 2002 yılında 12 Haziran tarihi Dünya Çocuk İşçilikle Mücadele Günü olarak ilan edilmiştir. Maalesef tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de hala çocuk işçilerin olduğu bir gerçek. Bugün hayran olduğumuz şehir Londra’da yüzyıllar öncesinde  yaşanmış  acıklı bir hikaye ile konuya dikkat çekmek istedim. Maalesef her ülkenin var ama bugünkü hikaye Londra’dan.

Okuduğum bir kitapta karşıma çıkan bu trajik hikayeyi biraz araştırdım ve özetini de burada sizlerle paylaşmak istedim ki çocuk işçilik olayına biraz daha farkındalık kazanalım.

2 Eylül 1666’da o zamanlar çoğu ahşap evlerden oluşan Londra’da çok büyük bir yangın çıkar ve dört gün içinde Londra’ yı adeta küle çevirir, yok eder. Öyle ki 80 bin nüfuslu şehirde 70 bin kişi evsiz kalır. Londra’daki bu büyük yangın sonrası binaların yangın güvenliği için çok ciddi kurallar getirilir. Bu kurallar kapsamında da geniş bacaların kaldırılarak çapı 45 cm’e daraltılması ve her yıl temizlenmesi şartı koyulur. O günün koşullarında o daracık bacaları temizleyecek bir makine, alet olmadığı için baca temizliği için çocukların kullanılmaya başlanmasının da miladı oluyor.. Baca temizleme işini yetişkin biri yapamadığı için küçük bacalara 6 ila 10 yaşında çocuklar sokularak temizlik için çalıştırılmaya başlanıyor. Böylece fakir, evsiz, kimsesiz çocuklar da baca temizleyici firmaların işçisi olmaya başlıyor ve zalim işverenlerin elinde sayısız çocuk ya iş kazasında ya da hastalıktan daha gençlik yıllarına gelmeden hayatını kaybediyor. O dönemde bu çocukların yaşadıkları hayatı anlatan yazıları okuduğunuzda gerçekten kanınızı donduracak  bilgilerle karşılaşıyorsunuz. En kötüsü ise çocuklara yapılan bu eziyet 1666 yılından 1875 yılına kadar yani yaklaşık 200 yıl sürüyor. Kimse bu çocuklar neden bacaları temizliyor demiyor. 1788’den itibaren yasal düzenlemeler yapılmaya başlanıyor. 1802 yılında Fabrikalar Kanunu çıkarılıyor ve burada Çırakların Sağlığı ve Morali yasası var. Bu kanunda günlü çalışma saati 12 saat, haftalık çalışma saati 58 saatle sınırlandırılıyor, 10 yaşından küçük çocukların çalıştırılması da yasaklanıyor. Ama çocuk işçi çalıştırmanın cezası 10 sterlin olunca daha uzun yıllar çocuklar baca temizliği işçisi olarak kullanılmaya devam ediyor. 1875 yılında 12 yaşındaki bir çocuk bir hastanenin bacasını temizlerken ölmesi üzerine başta hekimler olmak üzere halkın büyük tepki gösteriyor. Parlamento tarafından alınan kararla yaklaşık 200 yıldır süren bu trajik uygulama kanunen tamamen  sona eriyor. Kayıtlara geçen ilk meslek ilintili kanser vakalarının Baca Temizleyici Çocuklarda çıktığı biliniyor. En fazla görülen kanser türü de o dönem ölümcül bir kanser türü olan testis kanseri. 

İngiltere ve Avrupa’daki birçok ülke geçmişte yaşadığı insana yakışmayan tarihi gerçeklerden ders alarak çalışma koşullarında insani yaşam standartlarını iyileştirmek için çok ciddi çalışmalar yapmıştır.

Bugün dünyaca ünlü birçok global marka Avrupa dışındaki üretim yerlerinde hem çocuk işçiliği önlemek hem de insani çalışma koşullarını iyileştirmek adına çok ciddi denetimler yapmaktadır.

Geçmişte insanlık adına gerçekten utanç verici olaylar yaşanmış ve maalesef hala da yaşanmaya devam ediyor. Sorumluluk sahibi, vicdan sahibi işverenlerin, kurumların ve kuruluşların daha iyi bir dünya için geçmişten ders alıp iyileştirmeler yapması, mevcut düzeni insanlık adına değiştirmesi çok kıymetli.

Baca Temizleyici Çocuklar ile ilgili bilgilere Sema Soykan’ın “Öteki Şeylerin Tarihi” adlı kitabında rastladığımı  bu vesileyle belirtmek isterim. Bunun gibi pek çok bilinmeyen ama bilmemiz gereken bilgiyi de araştırıp kitabında yazmış. Harika bir kitap, kendi adıma çok faydalandığımı merakla okuduğumu belirtir, sizlere de  tavsiye ederim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.