TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Değere odaklan, Değerli ol...

Yazının Giriş Tarihi: 03.11.2020 13:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.11.2020 13:30

Sevgili okurlar,

Yaklaşık 25 yıllık özel sektördeki iletişim, insan kaynakları ve eğitim alanındaki bilgi ve tecrübelerimi sizlerle kısa yazılarla buradan paylaşmaya çalışacağım. Her yazının sizleri biraz düşündürmesi ve eyleme geçirmesi dileğiyle...

Yalın yönetim sisteminde çok sevdiğim "Değere Odaklanmak" diye bir tabir vardır. Müşterinin satın aldığı ürün bizim değerimizdir  çünkü müşteri sadece bu ürün için para ödemek ister. Yalın üretim yapan tüm firmalar bu anlayış doğrultusunda müşterisine üreteceği "değer"e odaklanır ve üretim sürecindeki tüm gereksiz maliyet ve zaman kayıplarını ortadan kaldırmaya çalışır. İstenilen değere en kısa zamanda ve en ucuz maliyetle ulaşmak ise ana hedeftir.

Aynı zamanda "Değer" iş dünyası için ürünün yanısıra insandır, çalışandır. Firmaların başarılı olabilmesi için her iki değerine de odaklanması gerekir.   Eğer ürünü tüm sürecin çıktısı olarak görürsek insanın emeği de önemli bir girdidir. Çıktının kalitesi ise tabiiki aynı girdinin kalitesine çok bağlıdır. Ürünün iyileştirilmesi, kalitesinin artırılması için nasıl makine, teknoloji ve eğitim-araştırma yatırımı yapılıyorsa, çalışanın değerini artırmak ve mutlu etmek için de çalışana yatırım yapılması gerekir.

Çalışana yatırım deyince de aklıma hemen firmaların İnsan Kaynakları stratejileri geliyor. Son yıllarda gençlerin en gözde mesleklerinden olan İnsan Kaynakları mesleğinin adı ise bu anlayış doğrultusunda ayrı bir tartışma konusudur. Çalışanlar firmalar için makine gibi, para gibi "kaynak" mıdır, ya da onu vareden "değer" veya "kıymet"  midir diye birçok platformda tartışıldığına şahit oldum.  "Human Resources" kelimesinden Türkçeye " İnsan  Kaynakları" olarak çevrilen bu mesleğin adı işin tanımını ve içeriğini ne kadar yansıtıyor tartışılır...

İş dünyasında hepimiz hijyen koşullar dediğimiz maaş, sigorta, sosyal haklar gibi iş hayatından temel  beklentilerimizin yanısıra "değer"  görmeyi, toplum içinde önemsenmeyi isteriz. Psikolojinin temel teorilerinden olan Maslow'un İhtiyaç Teorisi'de bu anlayış üzerine kurgulanmıştır. Meşhur üçgen piramidin en altında temel ihtiyaç olarak  fizyolojik ihtiyaçlar yer alır, ardından ise azalarak güvenlik ihtiyacı, sevme -sevilme ihtiyacı gelir. Piramidin üst katmanlarında ise sırayla saygı görme ve kendini gerçekleştirme yer alır. Her ikisi de kişinin kendisine verdiği  değer  ve toplumdan görmek istediği değer ile yakından ilgilidir. Özel yaşantısında ailesi, eşi, dostu bu ihtiyacını karşılarken iş hayatında da kurum kişinin  "değer görme " ihtiyacını karşılamalıdır. Çalışanın kendisini değerli hissetmesi konusunda izlenecek stratejiyi kurgulama ve bunları uygulama konusunda ise İnsan Kaynakları Departmanı'na önemli görevler düşüyor.

Kişinin karşı taraftan değer görmeyi beklemeden önce ilk kendisine sonra da başkalarına değer vermesi gerektiğine inanıyorum. Sizce de değer vermeden değer görmeyi beklemek  ne kadar doğru? Hem özel yaşantımızda hem de iş hayatımızda etrafımızdakilere değer verelim bunu samimi bir şekilde onlara hissettirelim ki biz de hak ettiğimiz değeri görelim.

Sevgiyle kalın

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.