TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hangi Liderlik Enerjisine Sahipsiniz?

Yazının Giriş Tarihi: 07.08.2023 08:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 08:09

Son zamanlarda iş hayatında da özel yaşantımızda da enerji kelimesini çok sık kullanır olduk. Her insanın, her mekanın, her eşyanın bir enerjisi var ve bu hissettiğimiz enerjiye göre kendimizi konumlandırıyoruz.

Stratejik değişim, ekip oluşturma ve liderlik geliştirme alanlarında üst düzey bir danışman olan Clinton Sidle yazdığı “Liderlik Çarkı” kitabında liderin 5 farklı enerjisinden bahseder. Her liderde bu enerji türlerinin bir kısmı yer alır. Bazen biri ağır basar, bazen ikisi…

Siz kendinizde hangi tarz liderlik enerjisini daha çok hissediyorsunuz diye değerlendirmeniz için bu 5 enerjinin içeriğini kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

        Öğretmenlik Enerjisi: Dünyayı bilme ve öğrenme enerjisi ile dopdolu, teori ve somutluk üzerine hayatı kurgulamayı seven, bilgiye, bilimselliğe, mantıksallığa önem veren, analitik düşünme tarzı ile konuları irdeleyen otoriter ve disiplinli bir enerjidir. Bu enerjiyle dopdolu olanların dünyasında hayallere yer yoktur. Tek doğru görünen, bilinen gerçeklerdir.        Vizyoner Enerji: Hayallerin, yaratıcılığın, çılgın fikirlerin, risklerin, soyut bilgilerin, farklı bakış açılarının, yeniliklerin, keşiflerin olduğu bir enerjidir. Vizyoner enerjisi ile dopdolu olanlar gelecek için yaşar, büyük işlerin, ses getiren projelerin arkasında vizyoner enerji yüklü liderler vardır.        Besleyici Enerji: Duygusal kararların, hislerin, iyimserliğin, iyiliğin olduğu bir liderlik enerjisidir. Bu tarz enerjisi yüksek olan kişiler kitleleri peşinden sürükler, ekibiyle gönül bağı kurarlar, kalbe hitap ederler. Herkesi kucaklayan ve seven bir tarzları vardır, en sevilen liderler besleyici enerjisi yüksek liderlerdir.        Savaşçı Enerjisi: Rekabet, hız, eylem, sonuç odaklılık, pratik düşünme becerisi , mücadele etme içgüdüsü, kazanma hırsı bu enerjinin en belirgin göstergeleridir. Bu enerjisi yüksek olan kişiler hedefe giden yolda elinden gelen her şeyi yapar. Kazanmak onlar için olmazsa olmazdır. Mücadele etmek, strateji kurmak, aksiyon almak savaşçı enerjisi yüksel olan kişiler için günlük olağan rutin işlerdendir.        Bilgelik Enerjisi: İç huzuru yakalamış, özgüvenli, farkındalığı yüksek, sağduyulu ve anın gerektirdiği gibi davranmayı başarabilenler bilgelik enerjisine ulaşmış demektir.

 

Öğretmenlik Enerjisi, Vizyoner Enerji ile Besleyici Enerji Savaşçı Enerjisi ile dengelenir. Bunların hepsinin ortasında, en dengeli bir şekilde bu enerjilerini yansıtabilen ise Bilgelik Enerjisi ile dopdolu insanlardır. Tabii ki nadir görülür, nadir çiçekler gibi bulduğunuzda koruma altına alınız, çoğaltınız.

Her liderin içindeki bu enerjileri kendisi yararına, kurumun yararına en doğru şekilde kullanabilmesi için de kurumların liderin kendisini keşfetmesine, geliştirip dönüştürmesine fırsat verecek çalışmaları yapması gerekir. Liderin potansiyelini keşfetmek ve en verimli şekilde kullanabilmesi için fırsatlar yaratmak kurumların gelişiminin en önemli parçasıdır.

Sizin liderlik enerjiniz hangisi? Kurumunuza hangi enerjiler lazım?  Bilgelik enerjisine ulaşmak için neler yapmanız gerekiyor?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.