TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sadece Yap!

Yazının Giriş Tarihi: 11.09.2023 13:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 13:09

Nike’ın 1988 yılından beri hiç vazgeçmeden kullandığı dünyanın en iyi marka sloganlarından biri olan “Just Do It” yani Türkçesiyle “Sadece Yap” sloganı bir hayat felsefesini de anlatıyor bize… Bu sloganı ben de çok severim. Sloganın anlamını düşündüğünüzde içinde istikrarı ,disiplini,  vazgeçmemeyi, cesareti, azmi, çabayı, çalışmayı, motivasyonu ve umudu sakladığını göreceksiniz.

Hayat da böyle bir şey işte. Hiç vazgeçmeden, umutsuzluğa kapılmadan sadece yapmaya, eylemde bulunmaya devam etmek gerekiyor. Küçük adımlar atabilirsin  ama sürekli atarsan sana bu küçük adımlar durup bekleyene göre daha çok mesafe aldırır.  Hareket etmek, eylem de bulunmak en iyisidir.

Bununla ilgili kıssadan hisse bir hikaye de paylaşmak istiyorum sizinle. Hayatta başarılı olmanın yollarını araştıran biri bir gün zamanın en ünlü bilgesine gitmiş ve ona “Bana başarılı olmanın sırrını söyler misin.  Bana bu sırrı bağışlarsan sana istediğin kadar altın veririm” demiş. Bilge biraz düşünmüş,  sonra “bu dünyanın en önemli sırrı sana bunu bağışlarsam bu sorumluluğu taşıyabilecek misin” diye sormuş. Adam hemen “tamam taşırım, lütfen söyle” demiş. Bilge sonra usulca adamın kulağına eğilmiş ve “Bu önemli sır “yapmaktır” evladım” demiş. Adam şaşırmış “bu kadar basit olamaz” demiş. Bilge de “sadece öğrenmek, istemek, hayal kurmak yetmez eğer denemezsen, yapmazsan hiçbir zaman olup olmayacağını bilemezsin, öğrenemezsin. Başarmak istiyorsan harekete geçme cesareti göstermeli, ertelemeden ve hemen yapmalısın. Yapmak başarmanın sırrıdır. ” demiş.

Uzmanlar “Eyleme dönüşmeyen tüm farkındalıklar pişmanlıktır” diyor. Eğer kendimiz için, ailemiz ve sevdiklerimiz için iyi olacağının farkında olduğumuz şeyleri yapma cesareti gösteremezsek bunlar bizim gelecekteki pişmanlıklarımız olarak karşımıza çıkacaktır. İnsanlar hayatlarının son zamanlarında yaptıkları şeylerden çok yapamadıkları şeyler için üzülüp pişmanlık duyarlar. Yapmak, denemek sonuç beklediğimiz gibi olmasa da kayıp değil hayatımızı anlamlı kılacak bir deneyimdir. Yapmamak, eyleme geçmemek ise gelecek günlerimizin pişmanlıkları…

Mark Twain, “Bundan 20 yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız, öyleyse demir alın ve güvenli limanlardan çıkın, rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin” demiş.

Hayatımızda  Keşke’ler yerine İyiki’leri çoğaltmak çok daha keyifli ve anlamlı. Atalarımız “Nerde hareket, orada bereket” demiş. Öyleyse ruh ve beden sağlığımız için harekete geçelim.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.