Hava Durumu

Türkiye için kötü haber!

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Ukrayna ile yaşanan savaş nedeniyle Türkiye'ye gelecek turist sayısında düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 15:21
https://www.kadinveekonomi.com
Türkiye için kötü haber!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Rusların turizm hareketlerini olumsuz etkiliyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, bu yıl Rus turistlerin Türkiye'de daha az sayıda gelebileceğini açıkladı.

Ukrayna'ya savaş ilan eden Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ve ülkede savaş cephesi olmasa da vatandaşlarının savaşıyor olması Rusların turizm hareketlerini olumsuz etkiliyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, bu dönemde Rusya'dan Türkiye'ye gelen turistlerin önündeki engelleri sıralayarak tur operatörlerine destek verilmesini ve ödeme sistemlerine uyum sağlanması gerektiğini belirtti.

"Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı 4,7 milyondan 2 milyona düşebilir"

Maya Lomidze, bu dönemde Rusya'dan Türkiye'ye gelen turistlerin önündeki engelleri sıralayarak tur operatörlerine destek verilmesini ve ödeme sistemlerine uyum sağlanması gerektiğini belirtti. ATOR Başkanı Lomidze, Rusya'dan Türkiye'ye geçen yıl 4,7 milyon ziyaretçi geldiğini, bunun yüzde 80'inin tur operatörlerinin müşterisi olduğunu, her gün değişen jeopolitik nedenlerle bu yıl için tahmin yapmak zor olsa da 2022'de 2 milyon kişiye ulaşılırsa bunun iyi sayılacağını söylüyor. Lomidze'ye göre seyahatin önündeki bir önemli engel de Türkiye'deki bankaların ve mağazaların Rusya'nın 'Mir' kartını kabul etmemesi.

"Türkiye'ye turist gelmesinin önündeki en büyük engel havayolu"

Maya Lomidze, bu yaz Rusya'dan Türkiye'ye gelecek turistlerle ilgili en büyük engelin havayolu taşımacılığıyla ilgili olduğunu, hava taşımacılığının uygun fiyatlarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

"Visa ve Mastercard'ın çekilmesi turist akışını azaltacak"

Visa ve Mastercard'ın Rusya pazarından çekilmesi sonucunda Türkiye'ye bağımsız turist akışının azalacağını, tur operatörü müşterilerinin için çok büyük sıkıntı yaşamayacağını belirten Lomidze, Rusya'nın 'Mir' ödeme sisteminin Türk havayolları ve otellerin web sitelerine hızlı entegrasyonu ile turizme önemli bir katkı sağlanabileceğine dikkat çekti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.