Hava Durumu

Gönüllü öğrenciler, leyleklerin yaşam alanlarını temizledi

Yeşim Grup ve Uludağ Elektrik’in sürdürülebilir bir dünya için doğayı korumaya yönelik başlattığı iş birliği çalışmasının etki alanı genişliyor. Yeşim Doğa Kulübü ve Uludağ Elektrik Çevre Timi öncülüğünde başlatılan leyleklerin göç yolları ve yaşam alanlarına yönelik temizlik hareketine, SosyalBen Akademi’den sosyal sorumluluk proje danışmanlığı alan Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi, Bursa Erkek Lisesi ve Bursa Anadolu Lisesi gönüllüleri de katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 14:13
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 14:13
https://www.kadinveekonomi.com
Gönüllü öğrenciler, leyleklerin yaşam alanlarını temizledi

Geçtiğimiz yıl Gölyazı’da başlatılan ve bu yıl daha kapsamlı hale getirilerek “Leyleği Havada Görmek İçin El Ele” sloganıyla Uluabat ve Gölkıyı Mahallesi’ne ulaşan gönüllü temizlik çalışmasının son durağı, Avrupa Leylek Köyü olarak da bilinen Eskikaraağaç oldu. Proje kapsamında leyleklerin yuvalarına taşıyabilecekleri tehlikeli materyalleri toplayan gönüllüler arasına Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi, Bursa Erkek Lisesi ve Bursa Anadolu Lisesi öğrencileri de katıldı.

Yeşim Grup’un girişimi ile şekillenen, Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi iş birliği ve SosyalBen Akademi danışmanlığı ile yoluna devam eden “Önce İnsan: Gönülden yapılan işleri nesillerdir destekliyoruz” isimli sosyal sorumluluk projesine dahil olan okulların gönüllü öğrencileri, saha çalışması kapsamında Eskikaraağaç Köyü’nü ziyaret ederek bölgede temizlik çalışması gerçekleştirdi. Öğrenciler, 3 yıldır devam eden “Önce İnsan: Gönülden yapılan işleri nesillerdir destekliyoruz” projesi kapsamında gönüllülük dersleri alarak aktif saha çalışmaları gerçekleştiriyor. Projede gelinen nokta itibarı ile 150 öğrenci, aktif gönüllülük çalışmalarında yer alıyor.

Yeşim Doğa Kulübü’nün de destek verdiği temizlik çalışması kapsamında ekolojik dengenin korunması için çevre duyarlılığının önemine dikkat çekilirken, leyleklerin yaşamlarını tehdit eden misina, balıkçı ağları, plastik poşet, ambalaj, gıda, kumaş ve kağıt atıkları, cam atıklar ile pet şişe gibi plastik atıklar ve sigara izmaritleri toplanarak yine örnek bir çalışmaya imza atıldı.

Doğaya verilen tahribata dikkat çekmeyi ve çevre temizliği hakkında farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirten proje gönüllüleri, söz konusu temizlik hareketinin etki alanını genişleterek devam etmesinden dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti. “Önce İnsan: Gönülden yapılan işleri nesillerdir destekliyoruz” projesi kapsamında daha önce de birçok saha faaliyeti gerçekleştiren öğrenciler; yaptıkları temizlik çalışmasıyla bir taraftan çevre bilinci kazanırken, bir taraftan da uzmanlardan leyleklerin bölgeye olan ziyareti ve göç yollarıyla ilgili bilgi aldıklarını belirtti.  

“Leyleği Havada Görmek İçin El Ele” Projesi kapsamında gerçekleştirilen temizlik çalışmasının önümüzdeki dönemde farklı lokasyonlarda sürdürülerek, bu alandaki farkındalığın daha geniş kitlelere yayılması hedefleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.