TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

'Ana senaryo olacağını düşünüyorum’ diyerek açıkladılar! Merkez Bankası faiz kararı...

Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan eşliğinde toplanacak PPK 27 ay sonra bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
'Ana senaryo olacağını düşünüyorum’ diyerek açıkladılar! Merkez Bankası faiz kararı...

YATIRIMCI GÜVEN VE ŞEFFAFLIK ARAYACAK

Uzmanlar genel çerçevede belirsizliklerin oldukça fazla olduğu bu toplantı sonrasında piyasanın tepkisini öngörmenin oldukça zor olduğunu dile getiriyor. Piyasaların yapılacak hem sözlü hem de yazılı yönlendirme ile dengeye oturmaya çalışacağını ifade eden ekonomistler, yabancı ve yerli yatırımcının verilen mesajlarda ‘güven’ ve ‘şeffaflık’ arayacağını kaydediyor.

PİYASALARDA DALGA YARATACAK

Peki olası faiz artırımı durumunda altın, dolar ve borsanın tepkisi neler olabilir? Uzmanlar bu soruya tek tek yanıt verdi. Sert faiz artırımlarının hem kurda hem borsada hem de altın fiyatlarında belli bir dönem için de olsa önemli bir dalgalanma yaratma ihtimalinin son derece yüksek olduğu kaydedildi.

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR DÜŞER Mİ YÜKSELİR Mİ?

Ekonomist Serdar Pazı, “Faizler beklenenden daha az bir hızla artacak olursa, ilk planda kredibilite kaybı yaşanabilir ve TL varlıklarda zayıflama görebiliriz. Tabii burada açıklama metnindeki dil ve devamında TCMB ile bankalar arasında yapılacak toplantıdaki çözüm odaklılık önemli olacaktır. Dolar kurunda kademeli yükselişin devam edeceğini, CDS risk priminin 500 altında kalmayı sürdüreceğini ve BIST 100 için de kâr satışlarının 5200 üzerinde karşılandığı müddetçe, yeni tarihi zirve senaryolarının ana senaryo olacağını düşünüyorum” dedi.

GRAM ALTIN FİYATLARI İÇİN TAHMİN

Faiz kararı sonrasında PPK metnindeki söylemlere dikkat çeken Ekonomist Murat Özsoy da, “Metindeki söylemler, faiz kararının kur üzerindeki etki süresini geçici ya da kısa bir süre de olsa kalıcı kılacaktır. Kurdaki ana yön, içeriye istikrarlı şekilde yabancı para girişi olmadığı müddetçe yukarı olduğu için de her ne kadar ani bir geri çekilme görsek de karar sonrasındaki kurun yeniden yükselişe geçeceği kanaatindeyim. Gram altın yatırımcıları için faiz kararı sonrasında yeniden bir alım fırsatı doğabilir. Bu fırsat sonrasında gram altında 1.500 TL-1.550 TL hedef fiyatları gündeme gelecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gram altın fiyatı, dolar, borsa… Merkez Bankası faiz kararı sonrası  olasılıklar sıralandı: 'Ana senaryo olacağını düşünüyorum' diyerek tek tek  açıkladılar - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

BORSADA OLASI SENARYOLAR

“BIST100 tarafında ise, yansıması ilk olarak bankalar üzerinden pozitif olabilecektir. Sonrasında, endekste bir rotasyon dönemine girme ihtimalimiz var. Burada TCMB’nin yapacağı sözlü ve yazılı yönlendirmenin faiz kararı kadar da önemli olacağını düşünebiliriz” diyen Ekonomist Vahap Taştan borsa için yaptığı yorumda, “Bir senaryo da faizin yüzde 15-20 bandında kalması ve TCMB’nin faiz artırımlarına devamı sinyali. Bu durumda son haftada artan yabancı ilgisinin devamını bekleyebiliriz; fakat kuvvetli bir yabancı girişi için erken olacağını düşünebiliriz. Yeni yönetimin alacağı ilk karar aynı zamanda piyasa katılımcılarına vereceği ilk sözlü – yazılı yönlendirme de olacak ve şu aşamada net bir senaryo üzerinden fiyatlama gerçekleştiğini düşünmüyoruz. Bu çerçevede alınacak kararı bir bütün olarak değerlendirmenin daha sağlıklı olabileceği görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM

Küresel piyasalarda dolar endeksi bu sabah 102,13 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi 1,09 seviyesinde hareket ediyor. Ons altın fiyatı ise 1.947 dolardan işlem görüyor. Yurt içi piyasalarda dolar/TL kuru 23,61 TL, euro/TL kuru da 25,79 TL’den değerleniyor. Gram altın fiyatı 1470 TL’den alıcı ile buluşurken, çeyrek altın 2447 TL, Cumhuriyet altını 9.899 TL ve 22 ayar bileziğin gramı ise 1417 TL’den satışa sunuluyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.