TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Kacır: Büyük markaların ülkemize girişini sağlıyoruz

TRT Haber özel röportaj konuğu olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firmasıyla yapılan 1 milyar dolarlık yatırım anlaşmasına ilişkin şunları kaydetti;

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Kacır: Büyük markaların ülkemize girişini sağlıyoruz

"Türkiye'de 13 marka üretim yapıyor"

Biz şunu önemsiyoruz, tüm sektörlerde Türkiye yüksek teknolojiyi hedeflemeli ve teknolojide dönüşümü adresleyen işleri önceliklendirmeli. Bizim zaten çok güçlü bir otomotiv sanayiimiz var. Türkiye'de 13 marka üretim yapıyor. Bunların 8'i küresel markalar. Türkiye'de bir yılda üretilen otomobil sayısı AK Parti iktitarları döneminde 300 binden 1 milyon 400 bine yükseltmişiz. Bunlar güçlü yanlarımız. Bunun yanında önümüzde yeni fırsatlar ya da tehditler var. Eğer dönüşümü yakalayamazsanız karşınızda duran fırsatlar tehdide dönüşebilir ve sanayinizin ve ihracat potansiyelinin kaybolması tehdidi ile tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Otomotiv sektöründe de büyük dönüşüm yeni nesil elektrikli araçlarla birlikte aslında hayatımıza girmiş oldu. Biz yılda 35 milyar dolar ihracat yapan ve ihracat lideri olan otomotiv sektörümüzde bu dönüşümü yakalamayı öncelikli bir amaç olarak tespit ettik.

"150 bin araç kapasiteli bir üretim tesisi kurulacak"

Türkiye'nin muazzam bir potansiyeli var. Türkiye nitelikli insan kaynağına sahip. Bu bölgede başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir avantaj. Muazzam bir coğrafi konumumuz var. Bu coğrafi konumun ihracat potansiyelini tetiklemesi adına da son 20 yılda muazzam altyapı yatırımları yaptık. Ülkemizin küresel pazarlara erişim olanağını çok ileri taşıdık. Türkiye'nin sahip olduğu sanayii altyapısı, fırsatlar, aynı zamanda sektörlerde kurmuş olduğumuz tedarik ağı aslında yeni markaların Türkiye'ye yatırımı için muazzam potansiyeller barındırıyor. İşte bize düşen bu potansiyellerle yatırımcıları bir araya getirebilmek. Bize düşen Sayın Cumhurbaşkanımızın vurguladığı yatırımcı dostu bir yaklaşımla hareket etmek. Bu anlayışla 6 ay süren müzakerelerde BYD ile birlikte çalıştık. Nihayetinde hepimiz için sevindirici bir noktaya geldik. Şimdi, en az 150 bin araç kapasiteli bir üretim tesisi kurulmuş olacak. Yüksek yerli katma değerle üretim yapılacak. Araç bileşenlerinin de büyük kısmı Türkiye'de üretiliyor olacak. Bunun yanında bir Ar-Ge merkezi kurulmuş olacak.

İnşallah en az 5 bin kişiye istihdam oluşturan ve bunun bir kaç misli kişiye de dolaylı istihdam sağlanmış olacak. Tüm bunlar Türkiye'nin otomotiv sektöründe dönüşümünü de hızlandıracak. Hem mevcut markalar, hem yeni markalar artık Türkiye'de. Çevre dostu, düşük emisyonlu benzer haberleri hızla milletimize sunmak için gayretle çalışmayı sürdüreceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.