TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çay hasadında üreticilere "Acele etmeyin" uyarısı

Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan, çay hasadında hava şartlarına bağlı bir rekolte düşüklüğü olduğunu belirterek üreticilerin çay kesimi konusunda acele etmemelerini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2023 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2023 15:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Çay hasadında üreticilere "Acele etmeyin" uyarısı

Çay üreticilerini çay hasadı konusunda acele etmemesi noktasında uyararak özel sektörün fiyatı aşağıya çekmemesi için dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Arslan “Şuan da 1-2 gündür üreticilerimiz tam bir izdiham haline geçmiş durumdalar. Tabi ki acele etmesinler ÇAYKUR’un kotaları duruyor. ÇAYKUR’a çay versinler. Özel sektöre çok yığılmaya neden olup fiyatlarında düşmemesi gerekiyor. Bugün özel sektör çay fabrikalarının atmış olduğu mesajlar var. Temmuz ödemeli alımlara geçtiler. O yüzden fazla yığılmaya gerek yok. Zaman daha var. Kampanya 20 Haziran’a kadar sürer. ÇAYKUR’da ki kotalarımızı muhakkak doldurmalıyız. Onun yanı sıra özel sektöre yığılmalıyız. Çay değerinin üzerinde alınsın. Biz çay fiyatını düşük bulduğumuzu söylemiştik. Verilen çay fiyatı bize göre hala daha düşük. Kuru çaya zam gelecek. Bu da özel sektörün rahat hareket etmesine yarıyor. 11 TL kendilerine göre da 12’ye 12,75’e çekiyorlar. Özel sektör neye göre çayı alıyor, kuru çaya oldukça bir zam gelecek. Onu gördükleri için üreticilerimizde peşin olmasından ötürü özel sektöre yöneliyorlar” şeklinde konuştu.

YAKLAŞAN ÇAY HASADI İÇİN 2 FORMÜL - YEREL haberleri

Özel sektör çay firmalarının geçen yıllara oranla üreticiden daha fazla yaş çay aldığına dikkat çeken Arslan “Burada ÇAYKUR’un çay alımında bir azalma var. Çünkü özel sektör peşin fiyatta üreticilerden çay alıyor. Özel sektör geçen yıllara oranla çok büyük bir miktarda çay satın almış durumda. Burada dikkat etmemiz gereken kalite odaklı çay alıp imalata sokmak. Kalite anlamında da çay küçük toplanıyor. Kaliteli bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Özel sektörün tüm paydaşları bu süreçte ÇAYKUR fiyatını da peşin alımlar gerçekleştirerek beklentilerin üzerinde yaş çay alıyorlar. Bu da ÇAYKUR'un tam kapasite ile çalışamamasına neden oluyor. Ben kampanyanın çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Tabi gecikmeler var. Haziran ayının 20’sine kadar sürecek olan birinci sürgün kampanyası var. Bu tarihler genelde olmayan tarihler. Nisan ayında erkenden gelen çayların don olması sebebiyle kampanyada gecikme oldu. Şu andaki rekolte düşüklüğü konusu da budur. Bu da 20 Haziran’a kadar tamamlanacak ve geçen seneye alınan çay oranlarına yakın çay işleneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.