TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cevizde gelir yüzleri güldürdü! : 1 milyon TL...

Bandırma ilçesine bağlı Çakıl, Mahmubeler, Emre ve Yeşilçomlu mahallelerinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarında dikilen zeytin, ceviz, kestane, fıstıkçamı ve badem fidanları büyüyüp meyve verimine başladı. Yöre halkının yapılan ağaçlandırma çalışmaları neticesinde meyve üretimi yaparak gelir sağlaması yüzleri güldürdü.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 19:14
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 19:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Cevizde gelir yüzleri güldürdü! : 1 milyon TL...

Yeşilçomlu Mahallesi'nde 2017 yılında yapılan 100 dönümlük ceviz ağaçlandırması ile yılda 10 - 12 ton ceviz elde edilerek yöre halkına 1 milyon Türk Lirası gelir sağlandı. Bandırma ilçesindeki diğer mahallelerdeki ceviz ağaçlandırmalarıyla toplam Bandırma ilçesindeki mahalleler yılda 16 milyon Türk Lirası gelir elde etti. Yeşilçomlu ve Mahmubeler mahallelerinde yaşayan vatandaşlar köylerine gelir getirici türlerle yapılan ağaçlandırmalardan duydukları memnuniyeti Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, Bandırma İşletme Müdürü Faruk Tuna Yüksek ve ağaçlandırma sürecinde büyük emeği geçen Şube Müdürü Halil Karademir'e bildirdiler. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Kemal Kayıran, "Kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza bu şekilde dokunabilmek ve yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarından köylümüzün gelir elde etmesi bizi memnun etti. Şu anda Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü Bandırma İşletme Müdürlüğü'ndeyiz.

Yeşilçomlu köyündeyiz. 2017 yılında tesis edilen gelir getirici ceviz ağaçlandırma sahasındayız. Yaklaşık bir 10 hektarlık sahamız mevcut burada bin 500 adet ceviz dikilmiş ve yıllık ortalama yaklaşık olarak bir buçuk milyon köylümüz buradan gelir elde etmektedir. 11 ton civarında bir ürün hasadı yıllık olarak yapılmaktadır. Bandırma genelini düşündüğümüzde de yaklaşık olarak 9 köyde zeytin ağaçlandırması yapılmış yine gelir getirecek kapsamda ve 350 milyon civarında ceviz, zeytin ve kestane gelirimiz köylüler tarafından sağlanmaktadır. Balıkesir genelinde 238 mahallede 1682 hektar sahada 522 bin adet gelir getirici tür ağaçlandırması yapıldı. Bunların içerisinde zeytin ağırlıkta olmak üzere kestane, ceviz, hünnap ve değişik türler bulunmaktadır" dedi.

Yeşilçomlu Mahalle Muhtarı Mustafa Can Toros ise, "2017'de başladığımız ürünlerin hasadını bugünlerde yapıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğüne bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Bize yardımcı oldular. Çiftçimiz de elinden geleni yaptı. Ben çok teşekkür ederim kendilerine bugün buradalar" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.